Ptaki mają więcej neuronów niż ssaki
Naukowcy z Uniwersytetu Vanderbilt (USA) oraz Uniwersytetu Karola w Pradze (Czechy) wykazali, że komórki nerwowe w mózgach ptaków są mniejsze i gęściej upakowane, niż w mózgach ssaków. W dodatku ptaki posiadają więcej neuronów w przedniej części mózgu, odpowiedzialnej za wyższe funkcje poznawcze.
Od dawna zastanawiano się, jak to możliwe, że ptaki – zwierzęta dysponujące stosunkowo niewielkim mózgiem – potrafią wykonywać skomplikowane operacje umysłowe zazwyczaj zarezerwowane dla naczelnych: używać narzędzi, rozwiązywać problemy poprzez wgląd, przeprowadzać wnioskowanie przyczynowo-skutkowe, rozpoznawać siebie w lustrze i planować.
Początkowo zakładano, że mózg ptaków musi mieć inną strukturę połączeń nerwowych niż mózg ssaków. Jednak ta teoria okazała się błędna.
W najnowszym badaniu wykazano, że ptaki mają po prostu więcej neuronów w mózgu, a zwłaszcza w jego części regulującej funkcje poznawcze.
"Wykazaliśmy, że ptaki, a zwłaszcza ptaki śpiewające i papugi, posiadają zaskakująco dużo neuronów w płaszczu mózgu (pallium) - rejonie odpowiadającym korze mózgowej, który kontroluje wyższe funkcje poznawcze, jak planowanie czy znajdowanie wzorca. To wyjaśnia, dlaczego przejawiają one (ptaki – PAP) tak skomplikowane zdolności umysłowe, jak naczelne" – mówi współautorka badania Suzana Herculano-Houzel.
Badacze zaobserwowali, że papugi i ptaki śpiewające mają dwa razy tyle neuronów, co naczelne, oraz dwa do czterech razy tyle neuronów, co gryzonie o takiej samej masie mózgu.
"Przez długi czas uważano, że posiadanie ptasiego móżdżku to coś złego. Teraz okazuje się, że w gruncie rzeczy jest to komplement" – zauważa Herculano-Houzel.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: neuron, ptak, ssak, mozg
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje