Czas na biologię syntetyczną
Finansowany przez UE projekt ERASYNBIO (Development and coordination of synthetic biology in the European Research Area) był wspólnym wysiłkiem koordynacyjnym. Przedsięwzięcie to wzmocniło wspólne badania europejskie z dziedziny biologii syntetycznej poprzez strukturyzowanie, koordynowanie i finansowanie inicjatyw w rożnych krajach Europy.
Uczestnicy projektu wystosowali dwa wspólne zaproszenia ERA-NET na projekty finansowane na kwoty do 16 milionów euro. W rezultacie sfinansowano 15 międzynarodowych projektów.
Członkowie konsorcjum stworzyli i opublikowali pierwszy, międzynarodowy, europejski plan badawczy z dziedziny biologii syntetycznej. W dokumencie zawarto aspekty zarządzania infrastrukturą i danymi. Powiązane z tym działania objęły wspólny rozwój planów strategicznych.
Inne wyniki to integrowanie odpowiedzialnego prowadzenia badań i tworzenia innowacji poprzez zaproszenia i współpracę. Grupa oferowała również wsparcie dla badaczy w formie warsztatów i działań partnerskich.
Naukowcy promowali tematyczne szkoły letnie i wspierali rywalizację między studentami. Dodatkowo członkowie konsorcjum opracowali liczne zasoby do promocji publicznej tej tematyki.
Prace uczestników projektu ERASYNBIO wsparły niepowiązane inicjatywy krajowe z zakresu biologii syntetycznej, jednocześnie integrując i wzmacniając badania obejmujące całą Europę.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: biologia, biologia syntetyczna
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje