Odkryto nowe złoża helu
Hel w wykrytym w Tanzanii złożu (szacowanym na półtora miliarda metrów sześciennych) uwalnia się z głęboko położnych skał Wielkiej Doliny Ryftowej pod wpływem aktywności wulkanicznej po czym zostaje uwięziony w płycej położonych złożach gazu ziemnego. Prawdopodobnie można go będzie znaleźć także na innych obszarach o podobnej budowie geologicznej.
Jak podkreślili wypowiadający się dla BBC geolodzy z uniwersytetów w Durham i Oxfordzie, nowe złoża całkowicie zmieniają sytuację.
Skroplony hel wykorzystywany jest do osiągania bardzo niskich (w pobliżu zera bezwzględnego) temperatur, potrzebnych do osiągania zjawiska nadprzewodnictwa – wykorzystywanego między innymi w nadprzewodzących magnesach skanerów rezonansu magnetycznego (MRI) czy Wielkiego Zderzacza Hadronów.
Ten lżejszy od powietrza i niepalny gaz potrzebny jest także w statkach kosmicznych, teleskopach oraz detektorach promieniowania- jak również do napełniania sterowców, balonów i baloników oraz jako składnik mieszanki oddechowej dla nurków, która pozwala zanurzać się na duże głębokości. Lasery helowo - neonowe o czerwonym świetle stosowane są w supermarketowych czytnikach kodów kreskowych.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: hel. medycyna, pierwiastek
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje