Ulepszone adjuwanty do szczepionek
Do najbardziej obiecujących adjuwantów należy QS-21 z klasy naturalnie występujących związków, tzw. saponin. Ograniczona dostępność i heterogeniczność naturalnego produktu, działania niepożądane i chemiczna niestabilność utrudniają wprowadzenie QS-21 na rynek. W odpowiedzi na ten problem uczestnicy finansowanego przez UE projektu VACCINE ADJUVANTS (Chemical synthesis, immunologic evaluation and conformational analysis by NMR spectroscopy of complex glycoconjugate adjuvants for anti-cancer and anti-viral vaccine therapies) postanowili stworzyć ulepszone warianty QS-21 o prostszej strukturze do szczepionek.
W tym celu naukowcy stworzyli półsyntetyczną metodę przygotowywania stabilnych analogów QS-21 o lepszych właściwościach chemicznych. Zbadali oni również wpływ różnych domen na aktywność i toksyczność adjuwantów. Te pochodne saponin drugiej generacji zostały poddane ocenie w przedklinicznych modelach szczepień przy użyciu antygenów o zmiennej immunogenności. Badacze zidentyfikowali jeden nowy analog o podobnej do QS-21 aktywności i niższej toksyczności jako obiecujący związek wiodący do dalszych prac w kierunku oceny klinicznej.
Ponadto uczestnicy projektu VACCINE ADJUVANTS dostarczyli krytycznej wiedzy o wymaganej do aktywności adjuwanta strukturze trójwymiarowej. Znaleziono silne powiązania między tymi dwoma parametrami. Badania biodystrybucji in vivo ujawniły, że czynne adjuwanty gromadziły się w węzłach chłonnych, gdzie umożliwiały prezentację antygenu komórkom dendrytycznym.
Reasumując, działalność uczestników projektu dostarczyła nowatorskiej wiedzy o molekularnych i komórkowych mechanizmach działania adjuwantów bazujących na saponinach. Jednocześnie przetarto szlak w kierunku optymalizacji połączeń adjuwant-antygen w tworzeniu szczepionek.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: adjuwant, szczepionka, antygen
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje