Nowatorskie mikrobicydy do walki z HIV
Przez ostatnie dziesięciolecie naukowcy badali potencjał miejscowo podawanych inhibitorów HIV, zwanych mikrobicydami. Ostatnio okazało się, że żel dopochwowy z inhibitorem odwrotnej transkryptazy HIV zapewnia około 40% ochronę przed infekcjami, podkreślając skuteczność tego podejścia. Zapalenie błony śluzowej pochwy lub odbytnicy wiąże się z większym ryzykiem infekcji HIV.
Głównym celem finansowanego przez UE projektu CHAARM (Combined highly active anti-retroviral microbicides) było stworzenie nowych mikrobicydów do zwalczania HIV przy jednoczesnym użyciu leków przeciwretrowirusowych. Działalność uczestników projektu objęła odkrywanie i ulepszanie leków oraz kompleksowej platformy do badania mikrobicydów. Przeprowadzono serię badań nad postacią leku, dotyczących dostarczania mikrobicydów do błony śluzowej pochwy i odbytnicy. Członkowie konsorcjum badali również mikrobiom pochwy, biorąc pod uwagę jego rolę w podatności na infekcję HIV.
Właściwości farmakokinetyczne i skuteczność różnych mikrobicydów badano na eksplantach tkanki pochwy i odbytnicy jako modelach ex vivo, jak również na modelach naczelnych niebędących ludźmi. Najskuteczniejsze okazało się połączenie dwóch leków przeciwretrowirusowych, których bezpieczeństwo oceniano w badaniach klinicznych pierwszej fazy. Analizy strukturalne oddziaływania receptora CCR5 z inhibitorami integrazy i odwrotnej transkryptazy HIV dostarczyły podstaw do stworzenia skuteczniejszych inhibitorów.
Reasumując, wyniki badania CHAARM zwiększyły naszą wiedzę na temat podstawowych biologicznych procesów podczas infekcji HIV i doprowadziły do identyfikacji nowatorskich potencjalnych celów leków. Synergistyczne morbicydy nie tylko działają przeciw różnym szczepom HIV-1, lecz również z mniejszym prawdopodobieństwem przyczynią się do powstania szczepów wirusa opornych na wiele inhibitorów. Zobacz materiał filmowy na temat projektu.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: hiv, wirus, mikrobiocydy
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje