Proste badanie do wczesnego wykrywania nowotworów
Skupiono się między innymi na ulepszeniu istniejących technik. Jak dotąd konsorcjum projektu zdołało opracować czułą i wydajną metodę ultrasprawnej chromatografii cieczowej oraz chromatografii oddziaływań hydrofilowych (UPLC-HILIC) do analizy określonego połączenia cukier-białko w próbkach klinicznych. Skuteczność metody UPLC-HILIC wraz z technikami analizy danych potwierdzono na próbkach od pacjentek z rakiem sutka. Zostały również zidentyfikowane nowe potencjalne markery glikanowe.
Cukry połączone z asparaginą poprzez azot (N-glikany) związane są z patogenezą nowotworu. Naukowcy opracowali wysokoprzepustową metodę chromatografii cieczowej sprzężonej z tandemową spektrometrią masową (LC-MS/MS) do identyfikacji miejsc glikozylacji białek oraz ich zautomatyzowanej analizy. Opracowano także nowe metody przyspieszania analizy i zwiększania czułości wykrywania glikobiomarkerów.
Mikromacierze lektynowe wykorzystują lektyny (białka łączące się z określonymi cukrami) unieruchomione na substracie w celu wykrycia obecności glikanów w próbce. Badacze stworzyli nowe źródła lektyn, w tym racjonalnie zaprojektowane molekuły naśladujące lektyny lub wiążące glikany. Wysiłek ten zaowocował stworzeniem platform macierzy lektynowych do szybkiego i niezawodnego wykrywania glikobiomarkerów oraz analizy glikoprofili w dużych zestawach próbek.
Reasumując, uczestnicy projektu GLYCOHIT stworzyli bezznacznikowe platformy czujnikowe do szybkiej, specyficznej i czułej analizy związanych z nowotworzeniem glikobiomarkerów. Stosowanie nowych biomarkerów i technologii laboratoryjnych w praktyce klinicznej powinno skrócić czas diagnozowania z dni do minut.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: cukry, biomarker, krew, nowotwor
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje