Skuteczniejsze bioniczne uszy
W ramach finansowanego ze środków UE projektu HEAR-EU (High-resolution image-based computational inner ear modelling for surgical planning of cochlear implantation) podjęto się obniżenia tej zmienności. Ponieważ problem dotyczy chirurgicznych czynności przygotowawczych, wykonano korekcje modelu anatomicznego i funkcjonalnego dostarczającego informacje, które wcześniej były niedostępne dla chirurgów. Opracowane zindywidualizowane modele o wysokiej rozdzielczości umożliwiły zmniejszenie inwazyjności i urazowości związanej z zabiegiem i poprawiły wyniki funkcjonalne.
W pierwszej kolejności zespół uzyskał i przeanalizował niezbędne obrazy o wysokiej rozdzielczości. Obrazy zostały wykorzystane do zbudowania anatomicznych i funkcjonalnych modeli ucha wewnętrznego. Badacze następnie opracowali metodę określania kształtu ucha wewnętrznego pacjenta na podstawie standardowych obrazów o niskiej rozdzielczości.
W projekcie opracowano oprogramowanie do planowania przed- i śródoperacyjnego. Narzędzia umożliwiają przewidywanie ryzyka chirurgicznego w poszczególnych przypadkach oraz prawdopodobne wyniki funkcjonalne zabiegu.
Aby zweryfikować ostateczne położenie implantu po zabiegu, opracowano nowy system obrazowania microCT. System pozwala na uchwycenie obrazów o wysokiej rozdzielczości w obecności metalowych urządzeń, takich jak implanty ślimakowe.
Na ostatnim etapie prac technicznych udoskonalono bieżące matryce elektrod implantów ślimakowych oraz narzędzia do wprowadzania implantów. Opracowane w ramach projektu statystyczne modele kształtu pozwoliły na zdefiniowanie schematów optymalizacyjnych, zwiększających skuteczność matrycy elektrod dla poszczególnych pacjentów.
Prace podjęte w ramach projektu HEAR-EU stanowią ważne udoskonalenia w zakresie działania implantów ślimakowych oraz przekładają się na wyższą jakość życia pacjentów w długofalowej perspektywie. Predykcyjne modele chirurgiczne skracają czas hospitalizacji, a udoskonalenia funkcjonalne zmniejszają zużycie baterii i obniżają koszty.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: uszy, implant, bionicznosc, sluch
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje