Nowe metody bioanalityczne
Poprzez tę sieć szkolenia podstawowego naukowcy uczestniczyli w tworzeniu nowych biosensorów do ułatwienia pomiarów poziomów cukru we krwi i wykrywania tlenu komórkowego. Urządzenia takie wykorzystują innowacyjne nano- i inne materiały, w tym polimery ze śladem molekularnym. Znajdują one zastosowanie w diagnostyce medycznej. Uczestnicy projektu CHEBANA badali również możliwości zastosowania spektrometrii mas i metod elektrochemicznych do różnych celów, w tym do tworzenia komórek biopaliwowych.
Każdy z 20 doktorantów i czterech naukowców po doktoracie brał udział w co najmniej jednej wymianie do uniwersytetu partnerskiego. Członkowie konsorcjum zorganizowali cztery szkoły letnie. Dało to młodym naukowcom sposobność do poznawania innych pracowników naukowych, uzyskiwania ich opinii oraz nawiązywania współpracy, a także wysłuchania prezentacji gości. Uczestnicy projektu CHEBANA zorganizowali również warsztaty poświęcone umiejętnościom interpersonalnym, w tym zarządzaniu projektami, oraz własności intelektualnej, aby wspomagać rozwój karier.
Prace projektu przyniosły ponad 70 recenzowanych artykułów, 1 książkę i 6 wniosków patentowych.
Badania prowadzone przez uczestników projektu CHEBANA zwiększyły wiedzę o bioanalizie chemicznej. Ponadto zorganizowane szkolenia pomogły wyposażyć młodych naukowców w użyteczne umiejętności.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: nanopolimer, bioanaliza, biomedycyna, biopaliwa
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje