Nowe pomysły na leczenie padaczki
Wśród enzymów, które zmieniają otaczające je środowisko, jest metaloproteaza macierzy zewnątrzkomórkowej, MMP-9. Badania zespołu pod kierunkiem prof. Leszka Kaczmarka wykazały kluczową rolę MMP-9 w powstawaniu i rozwoju padaczki u zwierząt.
Zdaniem należącej do zespołu dr Emilii Rejmak-Kozickiej, laureatki stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, MMP-9 wydaje się atrakcyjnym celem terapeutycznym, ze względu na jej enzymatyczny i zewnątrzkomórkowy charakter.
Jak podkreśla rozmówczyni PAP, padaczka jest jedną z najczęściej występujących chorób neurologicznych. Na świecie cierpi na nią blisko 60 milionów ludzi, a w Polsce około 400 tysięcy.
Jest to choroba przewlekła, wymaga długotrwałego leczenia, a i tak nawet 40 proc. pacjentów nie udaje się pomóc. Negatywne konsekwencje społeczne padaczki są bardzo dotkliwe, dlatego uczeni starają się dokładnie zrozumieć mechanizmy jej powstawania i szukają nowych form terapii.
„Różnorodność tego schorzenia wynika zarówno z zaburzeń neurorozwojowych, jak i zdarzeń występujących w wieku dorosłym. Wiadomo, że etiologia choroby jest różna, niezwykle ważne jest więc wyjaśnienie w każdym przypadku jej pochodzenia, a dzięki temu wybór najodpowiedniejszych metod leczenia" - mówi dr Kozicka.
W ramach projektu badań stosowanych, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zespół prof. Kaczmarka we współpracy z firmą OncoArendi Therapeutics zajmie się analizą inhibitorów enzymu MMP-9 w leczeniu padaczki. Dr Kozicka należy do grupy wykonawców projektu.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: padaczka, mozg, krew, inhibitor, pan
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje