Nowa odsłona walki z gronkowcem
Staphylococcus aureus to bakterie odporne na wysokie stężenie soli. Okazuje się, że wykształciły one mechanizm chroniący komórki, który pozwala im przetrwać w silnie zasolonym środowisku. Zaburzenie tego mechanizmu może spowodować śmierć komórek gronkowca poprzez absorpcję zbyt dużej ilości soli lub utratę wody.
Naukowcy badali komórki bakterii w warunkach laboratoryjnych. Zaobserwowali wówczas, że przekaźnik o nazwie cykliczny di-AMP odgrywa kluczową rolę w procesie regulacji poziomu soli u gronkowca.
Wysoki poziom soli odwadnia komórki. By zapobiec utracie wody białko transportowe dostarcza do komórki cząsteczki pełniące rolę miniaturowych gąbek, które wchłaniają wodę, zapobiegając jej utracie. Jednocześnie mikrogąbki zapobiegają przedostawaniu się do komórki soli.
Naukowcom udało się zakłócić ten mechanizm poprzez modyfikację sygnału przekazywanego do białek transportowych, przez co liczba komórek wyposażonych w mikrogąbki zmniejszyła się znacząco. To z kolei spowodowało, że komórki gronkowca stały się bardziej podatne na działanie soli, co prowadziło do ich obumierania.
"Bakterie Staphylococcus aureus powodują poważne infekcje. Choć badania są jeszcze na wczesnym etapie, wiedza podczas nich zdobyta może pomóc zapobiegać zakażeniom gronkowcem poprzez pokarm oraz opracować nowe metody leczenia wspierające działanie antybiotyków" - mówi autorka analizy prof. Angelika Gründling.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: absorbcja, sol, gronkowiec zlocisty
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje