Ruten może zastąpić w lekach platynę
Badacze zaprojektowali, zsyntetyzowali i badali mechanizmy działania i zachowania silnie funkcjonalizowanych kompleksów tris-bipirydyny i rutenu (II). Ponadto zsyntetyzowali ponownie pierwotną grupę kompleksów z kilkoma dodatkowymi elementami. Koncentrowali się na selektywnym wiązaniu z dużym powinowactwem do powierzchni białek, zwłaszcza cytochromu c, jak również wydajnym wychwycie przez ludzkie komórki embrionalne z linii nerkowej.
Niektóre ze związków były wychwytywane przez komórki i lokalizowały się w ich organellach. Ponadto pewne związki mają działanie cytotoksyczne, wywołując śmierć komórki, czyli apoptozę. Możliwe zastosowania silnie funkcjonalizowanych kompleksów tris-bipirydyny i rutenu (II) obejmują wnikające do komórek inhibitory oddziaływań białko-białko. Mogą też być w przyszłości stosowane jako sondy do obrazowania w badaniach diagnostycznych.
Projekt RUPPIIS wykazał, że bipirydynowe kompleksy białkowe zawierające ruten mogą stanowić narzędzia do badania reakcji na poziomie molekularnym. Ponadto mogą być wykorzystane jako czujniki do wykrywania nieprawidłowo działających białek oraz przyczynić się do tworzenia nowych, celowanych terapii molekularnych.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: ruten, platyna, lek
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje