Zamień trawnik na warzywnik
Wykorzystując metodę oceny cyklu życia (ang. lifecycle assessment, LCA), prof. David Cleveland i jego studenci wykazali, że emisja gazów cieplarnianych może być zmniejszona o 2 kg na każdy 1 kg wyhodowanych własnoręcznie warzyw, w porównaniu z kupowanymi w sklepie. Wyniki opublikowano w magazynie "Landscape and Urban Planning".
Na potrzeby badania złożono, że ogródek warzywny zastąpił trawnik i stamtąd zaczęto czerpać niektóre produkty dotychczas nabywane w sklepie. Odpadki organiczne kompostowano, a do podlewania używano tzw. szarej wody, pozyskiwanej z domowych procesów, jak np. mycie naczyń.
Badacze wzięli pod uwagę różne czynniki, np. wielkość zbiorów, i ocenili m.in., że wyższe plony mają wpływ na ilość emitowanych gazów, bo powodują, że mniej warzyw trzeba kupować. Na wyniki miał też wpływ sposób, w jaki postępowano z odpadkami. Cleveland przypomniał, że kompostowanie może być dla klimatu zarówno dobre, jak i szkodliwe. Zauważył, że jeśli nie zostanie zapewniona optymalna wilgotność i dostęp powietrza, odpadki zaczną emitować metan i tlenek azotu, czyli gazy cieplarniane. "Okazało się, że jeśli odpadki organiczne są wywożone na wysypiska, gdzie metan jest przechwytywany i spalany na potrzeby elektryczności, gospodarstwa domowe zmniejszają emisję gazów bardziej, niż gdyby same je kompostowały" - powiedział badacz.
Naukowcy wyliczyli również potencjalny wkład ogródków warzywnych w działania mające na celu łagodzenie zmian klimatu w skali roku. Okazało się, że np. w przypadku miasta Santa Barbara stanowi on 0,5 proc. dla założeń na rok 2050.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: trawnik, ogrodek, gazy cieplarniane
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje