Bakterie rozkładające tworzywo sztuczne
Problemem współczesnego świata są w dużej mierze odpady z tworzyw sztucznych. Ich produkcja liczy około 300 milionów ton PET będącego termoplastycznym polimerem należącym do poliestrów. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż nie jest on jedynym polimerem stosowanym w przemyśle.
Duża ilość odpadów jest w późniejszym czasie przyczyną zanieczyszczenia naturalnego środowiska. Jednakże niebawem może dojść do minimalizacji wspomnianego problemu dzięki odkryciom japońskich naukowców.
Badacze przeprowadzają eksperymenty przy użyciu bakterii Ideonella sakaiensis 201-F6. Stwierdzono, że wykazują one zdolność do rozkładu tworzyw sztucznych. Jednakże jak do tej pory proces ten trwa zbyt długo, ponieważ wspomniane bakterie dokonują przetworzenia całej butelki w 6 tygodni.
W wyniku przekształcenia PET powstaje substancja o nazwie MHET. Za pomocą enzymów następuje rozkład PET do podstawowych elementów, które w dalszej kolejności mogą służyć do otrzymania produktów wykonanych z określonego tworzywa sztucznego.
Jest to cenna informacja biorąc pod uwagę ochronę mórz i oceanów. Najnowsze badania ONZ dowodzą, iż za blisko 35 lat w dużej mierze w oceanach będą występować tworzywa sztuczne zamiast ryb. W chwili obecnej w akwenach występuję około 165 milionów ton odpadów, z których w dużej mierze to tworzywa sztuczne.
W związku z tym ze strony ekologów istnieją wielkie pokłady nadziei odnośnie badań nad bakteriami prowadzonych przez japońskich naukowców. Gdyby udało się spełnić zamierzone cele, wówczas nie dojdzie do realizacji scenariusza podawanego przez ONZ i co sprawi że będziemy żyli w czystym świecie.
Tagi: przemysl, bakterie, pet, tworzywa sztuczne
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje