Finaliści 16. Nagród Naukowych POLITYKI
Program stypendialny skierowany do młodych naukowców „Zostańcie z nami!” Fundacja Tygodnika POLITYKA prowadzi od 2001 roku. Od 2011 roku jest on znany pod nazwą Nagrody Naukowe POLITYKI. Spośród setek kandydatur co roku w konkursie wyłanianych jest 15 finalistów w pięciu kategoriach: nauki humanistyczne, nauki społeczne, nauki o życiu, nauki ścisłe i nauki techniczne. Piątka najlepszych otrzymuje Nagrodę Naukową – stypendium w wysokości 30 tys. zł, a pozostała dziesiątka nagrody finansowe.
W 16. edycji konkursu w kategorii nauk humanistycznych docenieni zostali: dr hab. Żaneta Nalewajk-Turecka z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego; dr Adam Andrzejewski z Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego; dr Martyna Grądzka-Rejak z Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej.
W naukach społecznych nominowano: dr. Adama Gendźwiłła z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego; dr Katarzynę Sekścińską z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego; dr. Michała Araszkiewicza z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego; dr Magdalenę Górczyńską z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego Polskiej Akademii Nauk.
Również czwórkę naukowców nominowano w kategorii nauk o życiu. W tym gronie znaleźli się: dr Aleksander Czogalla z Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego; dr n. med. Małgorzata Rydzanicz z I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; dr n. med. Marcin Krawczyk z I Wydziału Lekarskiego WUM oraz Department of Medicine II, Saarland University Medical Center w Homburgu; dr hab. n. med. Michał Polguj z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Dr Maciej Dołęga z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dr hab. Artur Ryszard Stefankiewicz z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to dwóch nominowanych w kategorii nauki ścisłe.
W kategorii nauk technicznych nominowani zostali: dr inż. Urszula Stachewicz z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz dr inż. arch. Alicja Zawadzka z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.
"Każdy spośród nich legitymuje się budzącym uznanie dorobkiem naukowym. Współczesny świat lubi mieć wszystko precyzyjnie wyliczone, więc i ich dokonania dają się sparametryzować: w liczbie publikacji, cytowań, artykułów opublikowanych w prestiżowych czasopismach, w wydanych książkach. To wszystko, oczywiście, ważne. Ale liczy się jeszcze coś, co wymyka się prostym rachunkom: odwaga myślenia, podążanie własną, oryginalną drogą badawczą, szukanie odpowiedzi na ważne pytania na skrzyżowaniu rozmaitych tradycyjnych gałęzi nauki, w końcu – umiejętność podzielenia się swoją wiedzą z szeroką publicznością. Słowem, liczy się osobowość" - informują organizatorzy konkursu.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: nagroda, polityka, finalista
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje