Lepszy chleb dzięki ultradźwiękom
Pracę rozpoczęto od określenia wymagań użytkowników końcowych w celu opracowania i ulepszenia wszystkich prototypów i powiązanych komponentów dla nowych i istniejących komór garowniczych zgodnie z wymaganiami technologicznymi piekarzy. Te prototypy następnie przetestowano i zweryfikowano w różnych zastosowaniach w piekarni i dla różnych produktów. Partnerzy projektu przeprowadzili ocenę środowiskową, społeczną i ekonomiczną cyklu życia dla różnych prototypów w różnych warunkach i procesach produkcyjnych.
Nawilżacze ponaddźwiękowe tworzą mgiełkę bardzo małych kropelek wody; aerozoli z cząstkami o rozmiarze 1-2 mikrometrów. Te aerozole są równomiernie rozmieszczane w pomieszczeniu garowniczym bez kondensacji. Część aerozoli wyparuje, co spowoduje wzrost wilgotności. Pozostałe aerozole pozostaną w powietrzu i nawilżą zewnętrzną część ciasta, co wpłynie dodatnio na proces pieczenia.
Tę technologię można zastosować we wszystkich rodzajach procesów fermentacji: konwencjonalnej, przedłużonej lub przerywanej. Istnieje możliwość zastosowania tej technologii w niskich temperaturach, nawet poniżej zera, co jest niemożliwe w przypadku technik tradycyjnych.
Dzięki innowacyjnemu, bezpiecznemu i wydajnemu energetycznie rozwiązaniu do pieczenia chleba, opracowanemu w ramach projektu NANOBAK2, różnego rodzaju piekarnie mogą oferować produkty o lepszej jakości, smaku i zapachu, zwiększając jednocześnie świeżość i wydłużając termin przydatności.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: powietrze, wilgotnosc, ultradzwieki, chleb
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje