Mutacje genu ULK4 związane ze schozofrenią
Naukowcy z Uniwersytetu Aberdeen w Wielkiej Brytanii już dwa lata temu podejrzewali, że gen ULK4, którego rola nie była wówczas jeszcze zbyt dobrze rozumiana, może być powiązany z występowaniem zaburzeń zdrowia psychicznego. Mutacja tego genu częściej występowała u osób cierpiących na schizofrenię niż u osób, u których nie zdiagnozowano żadnych zaburzeń psychicznych.
Obecnie, dzięki dostępności lepszej technologii, Brytyjczykom udało się potwierdzić swoje wcześniejsze obserwacje. We współpracy z kolegami z Uniwersytetu Tongji w Szanghaju "wyłączyli" gen ULK4 w wybranych grupach komórek macierzystych w mózgach myszy. Potomstwo tych gryzoni przejawiało zachowania sugerujące zaburzenia neurorozwojowe (dezorientacja, gubienie się, a także zaburzona komunikacja międzyneuronalna). Problemy te zostały jednak w pełni wyeliminowane po ponownym "włączeniu" genu ULK4.
"Schizofrenia, podobnie jak inne zaburzenia psychiczne, jest zjawiskiem wielowymiarowym i bardzo trudno jest zidentyfikować konkretne geny, które w połączeniu z czynnikami środowiskowymi przyczyniają się do jej rozwoju" - podkreśla współautor badań dr Bing Lang.
"Nasze ostatnie analizy wskazują, że ULK4 odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju mózgu, a jego mutacje zwiększają ryzyko zaburzeń neurorozwojowych" - dodaje badacz.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: autyzm, gen, schizofrenia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje