Nowe leki w walce z gruźlicą
Finansowany przez UE projekt TARGID (Host target identification of anti-virulence drugs) był częścią programu poszukiwania leków przezwyciężających wirulencję i badania szlaków sygnałowych w komórkach gospodarza, uczestniczących w patogenezie, wnikaniu Mtb i ich przeżyciu w komórce. Badania nad przeciwdziałaniem wirulencji ujawniły nieznany dotąd benzotiofenowy inhibitor kinazy histydynowej, który pośrednio wpływa na równowagę metal-jon u Mtb.
Uczestnicy projektu TARGID przesiali kilka tysięcy związków chemicznych pod kątem działania przeciwko Mtb i odkryli kilka par związków i ich molekuł docelowych. Molekuły, które okazały się aktywne wobec Mtb w modelu zakażenia utajonego lub wewnątrzkomórkowo, zostały wybrane do dalszych prac. Ich aktywność oceniano też na kilku izolatach klinicznych lekoopornych szczepów TB. W rezultacie odkryto potencjalne nowe leki, skierowane przeciw białkom uczestniczącym w bakteryjnym mechanizmie efluksu.
Co istotne, projekt umożliwił odkrycie środków, których mechanizmy działania różnią się od tych, które wykazują dotąd opracowywane leki. Jeden z tych potencjalnych leków uderza w bakteryjny cykl kwasów trikarboksylowych, niezbędny do wytwarzania energii. Inny obiecujący środek działa na białko z centrum żelazowo-siarkowym, uczestniczące w transporcie elektronów.
Identyfikacja molekuł docelowych, umożliwiających leczenie czynnej i utajonej infekcji TB, jest niezwykle ważną i pilną kwestią. Projekt TARGID wyraźnie przyczynił się do odkrycia nowych potencjalnych celów leków na TB.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: lekoopornosc, szczep, prątki gruźlicy, Mycobacterium tuberculosis, pluca, gruzlica
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje