Białka z pszenicy przyczyną stanów zapalnych
Okazuje się, iż proteiny zawarte w pszenicy po pierwsze prowadzą do wrażliwości na gluten, która jest niezwiązana z celiakią, a po drugie przyczyniają się do pojawienia się stanów zapalnych w dużej ilości chorób chronicznych (astma, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów).
Jak do tej pory skupioną swą uwagę na glutenie oraz jego wpływie na przewód pokarmowy. Przedstawiciele Uniwersytetu Jana Gutenberga podjęli badania na innej rodzinie białek, które występują w pszenicy. Zajęto się analizą inhibitorów amylazy i trypsyny (ATI). Okazało się, iż białka te prowadzą do stanów zapalnych poza przewodem pokarmowym, np. w nerkach, mózgu, śledzionie, węzłach chłonnych. Otrzymano również dowody o pogarszaniu przez ATI objawów takich chorób jak astma, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowy oraz niealkoholowe stłuszczenie wątroby.
Pomimo tego, iż trypsyna stanowi do 4% białek pszenicy, niewątpliwie może wywoływać reakcje zapalne w układzie pokarmowym przenoszące siew późniejszym etapie na inne rejony organizmu.
Naukowcy sądzą, iż trypsyna może przyczyniać się w dużym stopniu do niezwiązanej z celiakią nietolerancji glutenu. Jest to sytuacja, gdyż osoba nie chorująca na celiakię, może odnosić korzyści z diety bezglutenowej. U takich ludzi pojawiają się objawy w rejonie brzucha np. bóle i nieregularne ruchy pęcherza. Jednak problemem jest odróżnienie wrażliwości na gluten od zespołu drażliwego jelita. Występują też przypadki, że we wrażliwości na gluten ukazują się objawy poza układem pokarmowym do których można zaliczyć ból głowy, stawów oraz egzema. Dochodzi do szybkiego ustąpienia objawów po odstawieniu glutenu, jednakże prawdopodobnie nie wywołuje je sam gluten. Szef grupy badawczej prof. Detlef Schuppan ma nadzieję, że badania przyczynią się lepszego poznania i zdefiniowania tego co nazywamy nietolerancją glutenu.
Źródło: Science NewsLine
Tagi: bialko, pszenica, gluten, astma, stawy, zwyrodnienia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje