Farma przyszłości już daje plony
Na pustyni australijskiej dokonano zbudowania farmy, której przyszłościowe roczne plony szacuje się na 15 tys. ton pomidorów. Uprawa tychże warzyw będzie odbywać się bez użytku ziemi, pestycydów, paliw kopalnych oraz wody słodkiej. Farma wykorzystuje w swej działalności jedynie energię słoneczną oraz morską wodę. W chwili obecnej przedsięwzięcie daje już plony.
Pierwsze szklarnie zostały wybudowane 6 lat temu i od tego czasu zaczęła się pracowita działalność naukowców w celu uzyskiwania rewelacyjnych efektów. Przedsięwzięcie zostało nazwane Sundrop Farm i określane jest jako zwiastun rolnictwa przyszłości.
Farma liczy 20 hektarów, a słona woda dostarczana jest rurociągiem (5 km) prosto z oceanu. Za pomocą energii słonecznej woda jest poddawana procesowi odsalania, po czym wykorzystuje się ją do podlewania ok. 200 tys. krzaków pomidora. Energię słoneczną stosuje się również w celu ogrzewania szklarni oraz zaspakajania zapotrzebowania farmy w prąd.
Na chwilę obecną farma nie jest do końca samowystarczalna. Zimą jest posiłkowana energią z sieci, jednak jest to problem do rozwiązania po jakimś czasie.
Pomimo, iż farma jest eksperymentem to i tak „zielone” pomidory są już dostępne w sklepach w Australii, a w krótce ich dostępność będzie większa głównie na terenach nasłonecznionych, suchych i bez dostępu wody słodkiej. Na naszych oczach dokonuje się kolejna rewolucja w rolnictwie, która pomoże nakarmić ludzi z obszarów dotkniętych głodem.
Źródło: New Scientist
Tagi: glod, farma, plony
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje