Innowacyjny chleb do walki z nadwagą
Melanoidyny mają podobną strukturę do włóknika i występują powszechnie w kawie i skórce od chleba. Podczas finansowanego przez UE projektu CHECKMATE-TO-HUNGER (Checking melanoidins satiating efficiency through evaluation of human gut-brain response to novel-bread ingestion) wytworzono różne typy chleba zawierającego melanoidyny. Sprawdzono te produkty w kontrolowanych badaniach z udziałem ludzi. Podawano je na śniadanie oraz oceniano wpływ na łaknienie i parametry chemiczne, w tym poziom glukozy we krwi i wydzielanie insuliny.
Piętnastu zdrowym ochotnikom o prawidłowej masie ciała podawano cztery rodzaje chleba. Chleb z melanoidynami kawy i chleb z melanoidynami skórki chleba porównywano z chlebem z beta-glukanami (i włóknikiem) oraz chlebem kontrolnym. Poczucie głodu zmniejszało się bardziej znacząco po chlebie wzbogaconym melanoidynami z kawy lub beta-glukanami niż chlebie kontrolnym. Ponadto chleb z melanoidynami powodował większe obniżenie wydzielnictwa peptydu z przewodu pokarmowego i insuliny w porównaniu z chlebem kontrolnym.
Badano też poczucie sytości i osłabienie łaknienia. Okazało się, że chleb wzbogacony melanoidynami kawy i chleb wzbogacony melanoidynami skórki chleba bardziej znamiennie podwyższał poziom kanabinoidów w osoczu niż chleb wzbogacony beta-glukanami. Ich poziom był natomiast znacząco obniżony po spożyciu chleba kontrolnego. Dodatkowe dane uzyskano z badania mikromacierzowego ekspresji genów sytości, które prowadzono u wolontariuszy spożywających chleb z beta-glukanami.
Badanie CHECKMATE-TO-HUNGER wykazało, że chleb wzmocniony innym produktem spożywczym, melanoidynami, może ograniczyć spożycie żywności z taką samą skutecznością jak chleb z włóknikiem. Obniżenie spożycia kalorii przyniesie ogólne korzyści w przypadku chorób związanych z otyłością i nadwagą.
Źródło: www.cordis.eruopa.eu
Tagi: laknienie, włóknik, melanoidyny, otyłość, nadwaga
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje