Krwinkom chorych na sepsę można przywrócić sprawność
Sepsa (inaczej posocznica) dawniej była utożsamiana z obecnością bakterii we krwi. Obecnie jest definiowana jako specyficzna reakcja organizmu na zakażenie - zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej (SIRS).
Chaotyczna reakcja układu odpornościowego zamiast chronić, szkodzi organizmowi. Uogólniony odczyn zapalny, nieszczelne naczynia krwionośne i nieprawidłowa krzepliwość krwi doprowadzają do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Sepsa to jedna z głównych przyczyn zgonów we współczesnym świecie.
Amerykański zespół pod kierunkiem dr Andrianiego C. Patery prowadził badania na próbkach krwi pobranych od pacjentów z zagrażającymi życiu infekcjami. Naukowcy porównywali zdolność do zwalczania bakterii w przypadku białych krwinek tych osób - oraz białych krwinek pochodzących od innych osób w stanie krytycznym, które jednak nie były zakażone.
Okazało się, że białe krwinki pacjentów z sepsą znacznie gorzej sobie radzą z bakteriami. Kluczowe znaczenie miały cząsteczki znane jako PD-1 oraz PD-L1, które hamują działanie leukocytów.
Dalsze prace wykazały, że stosując przeciwciała blokujące cząsteczki PD-1 i PD-L1 można przywrócić białym krwinkom zdolność do niszczenia bakterii.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: bakterie, sepsa, leukocyty
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje