Zachowanie białek macierzy w obrębie tkanek
Przedmiotem finansowanego przez UE projektu MACS (The contribution of cellular adhesions to matrix remodeling in health and disease) było sprawdzenie, jak białka macierzy, wyczuwające bodźce mechaniczne i związane z adhezją komórek, reagują na zaburzenia mechaniczne i jak wpływa to na remodelowanie macierzy. W tym kontekście badacze stworzyli mikrotkanki metodami inżynieryjnymi z innowacyjnych platform tkankowych 3D i poddali je różnym bodźcom mechanicznym.
Wyniki projektu wskazują, że fibroblasty mają większą zdolność do remodelowania ECM, jeśli pozostają w styczności z samą fibronektyną, natomiast obecność kolagenu 1 ogranicza ich możliwości naprawy. Doświadczenia w platformie tkankowej 3D wykazały, że tylko fibronektyna pełnej długości promowała migrację fibroblastów i generowanie siły. Dodatkowo gradienty konformacji fibronektyny i skład ECM w obrębie tkanek przyczyniał się do morfogenezy tkanek i migracji komórek.
Po poddaniu cyklicznemu rozciąganiu w mikrotkankach zawierających fibroblasty z kolagenem 1 występowały przejściowe zmiany orientacji włókien stresowych aktyny. Ocena ilościowa białek krytycznych dla przylegania komórek do macierzy w różnych punktach czasowych wskazuje na zmiany w ekspresji pod wpływem rozciągania. W innej części projektu naukowcy wykazali istotność uporządkowania strukturalnego macierzy dla zachowania się komórek. Patologiczna organizacja macierzy wydaje się bezpośrednio wpływać na komórki i przyczyniać się do progresji chorób, utrudniając wyzdrowienie.
Łącznie wyniki projektu MACS dostarczyły ważnej wiedzy o wpływie składu i organizacji macierzy na zachowanie komórek i homeostazę tkanek. Patologie tkanki włóknistej stanowią poważne wyzwanie dla medycyny, a usuwanie nieprawidłowości w składzie ECM na wczesnych etapach choroby wydaje się obiecującą interwencją.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: komorka, macierz, adhezja
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje