Produkt przyszłości - mikrosonda do elektroporacji
Projekt pt. „Mikrosondy włókniste do elektroporacji narządów wewnętrznych oraz pojedynczych komórek” został wyróżniony w Konkursie Polski Produkt Przyszłości (XIX edycja) w kategorii „produkt przyszłości jednostki naukowej”. Innowacyjny projekt naukowców z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych przeznaczony jest do zastosowania w terapii pacjentów m.in. w chorobach onkologicznych oraz badaniach laboratoryjnych do poszukiwania nowych metod leczenia. Autorami nagrodzonego projektu są: dr hab. inż. Ryszard Buczyński, dr inż. Ryszard Stępień i mgr inż. Dariusz Pysz z Zakładu Szkieł ITME.
Mikrosonda włóknista jest nowym narzędziem terapeutycznym przeznaczonym do elektrochemioterapii narządów wewnętrznych metodami laparaskopowymi. Metoda wykorzystuje zjawisko elektroporacji, czyli wytwarzania krótkotrwałych nanoporów w błonie lipidowej komórki za pomocą pola elektrycznego, przez które chemioterapeutyki mogą wnikać do wnętrza komórek. Elektrochemioterapia jest jedną z nowoczesnych terapii nowotworów.
Mikrosonda włóknista, jako jedyna na świecie, pozwala na przeprowadzanie elektroporacji ograniczonych obszarów w trudno dostępnych miejscach. Ze względu na formę sondy w postaci cienkiego włókna, możliwe jest doprowadzenie sondy do obszarów trudno dostępnych we wnętrzu organizmu, bez konieczności prowadzenia operacji na otwartym polu (możliwe wprowadzenie sondy za pomocą igły punkcyjnej lub poprzez naczynia krwionośne). Jednocześnie pozwala na domiejscowe dostarczanie często bardzo toksycznych lub drogich leków. Urządzenie, dzięki wbudowanemu kanałowi obrazowodowemu, umożliwia również bezpośrednią obserwację elektroporowanego obszaru.
- Parametry mikrosondy doskonale wpisują się w trendy nowoczesnych terapii medycznych takich jak: miniaturyzacja, minimalna inwazyjność, możliwość stosowania terapii spersonalizowanych. Urządzenie jest uniwersalne pod kątem zarówno leczonych organów, jak i rodzajów leków, choć główne zastosowanie będzie miało prawdopodobnie dla bleomycyny i cisplatyny – mówi dr hab. inż. Ryszard Buczyński, kierownik projektu.
Mikrosonda do elektroporacji została nagrodzona srebrnym medalem na IX Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2015. Otrzymała też w 2016 roku nagrodę polskiej edycji Innostars Award w kategorii MedTech (urządzenia medyczne), która jest przyznawana za innowacyjne projekty w obszarze zdrowia, medycyny i biotechnologii.
Źródło: www.wiz.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje