Szybkie wykrywanie wielu mikroorganizmów
Finansowany przez UE, interdyscyplinarny projekt MULTISENSE CHIP (The lab-free CBRN detection device for the identification of biological pathogens on nucleic acid and immunological level as lab-on-a-chip system applying multisensor technologies) obejmował dwa możliwe rozwiązania. Opracowano system do wykonywania jednoczesnych pomiarów i urządzenie stacjonarne do długoterminowe detekcji drobnoustrojów.
Aparat Multisense Chip Analyser obsługuje wszystkie etapy pracy — od pobrania próbki i ekstrakcji molekuły docelowej, poprzez detekcję biochemiczną aż po odczyt wyniku w różnych technologiach czujników. Najistotniejszą zaletą tego systemu jest możliwość badań poza laboratorium, bez udziału wyspecjalizowanego personelu i obszaru. Koncentrowano się na patogenach o priorytecie B, w tym bakteriach z rodzaju Brucella i na Bacillus anthracis, jak również międzynarodowych wytycznych dotyczących ochrony przed zagrożeniem biologicznym i chorobami zakaźnymi.
Opracowanie tego innowacyjnego urządzenia było możliwe dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii czujników, laboratorium na chipie i najnowocześniejszego osprzętu. Detekcja jest możliwa dzięki jednoczesnej analizie metodami PCR i immunologicznymi, zapewniającymi szybkie uzyskanie wyniku: nawet w ciągu godziny.
Aby skonstruować ten system, uczestnicy projektu przeprowadzili szeroko zakrojoną optymalizację na poziomie technicznym i biologicznym. Pracowali nad oznaczeniami molekularnymi, technologiami czujników oraz osprzętem i konfiguracją. Przetestowano różne metody pobierania próbek, ekstrakcji DNA drobnoustrojów i namnażania swoistych regionów genomu metodą PCR. Dzięki oznaczeniu immunologicznemu, będącemu elementem chipu, molekuły docelowe można wykrywać z użyciem czujników elektrochemiczno-luminescencyjnych, elektrochemicznych i fluorescencyjnych.
Wielopoziomowa analiza patogenów biologicznych umożliwi dokładniejsze rozpoznanie chorób i przyniesie ogromne korzyści medycynie i medycynie weterynaryjnej. Dzięki systemowi MULTISENSE CHIP służby ratunkowe i władze będą mogły szybko uzyskać informacje o potencjalnych skażeniach i podjąć odpowiednie działania.
Źródło: www.cordis.europa.eu
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje