Bakterie źródłem elektryczności
Celem projektu BIOANODE (Extracting electrical current from organic compounds in wastewater), finansowanego ze środków UE, było zbadanie, w jaki sposób można wykorzystać biologiczne anody i kontrolować je w szeregu różnych procesów elektrochemii bakteryjnej.
Partnerzy projektu badali zastosowanie anod biologicznych do jednoczesnego wytwarzania wodoru i odzyskiwania amonu z osadu w oczyszczalniach ścieków. Opracowano reaktor, który odzyskuje 79% amonu znajdującego się w osadzie.
Przeanalizowano też możliwości wykorzystania anod biologicznych do usprawnienia odzyskiwania metali z roztworów wyługowanych. Mikrobiologiczne reaktory elektrochemiczne mogą być stosowane do odzyskiwania metali z kwaśnych odcieków w sposób energooszczędny. Reaktor musi być precyzyjnie sterowany i obsługiwany, aby anody biologiczne mogły działać prawidłowo. W związku z tym badano, jak należy sterować reaktorem.
Zespół BIOANODE zbadał metody konserwacji elektrod biologicznych i porównał trzy techniki składowania: chłodzenie, zamrażanie i odwadnianie. Zbadano też katody biologiczne umożliwiające redukcję dwutlenku węgla do octanu i metanu, przetestowano różne strategie i materiały na elektrody oraz przebadano społeczności mikroorganizmów rozwijających się na katodach, jak również katalizowane przez nie reakcje biochemiczne.
Projekt BIOANODE pomógł w pogłębieniu wiedzy na temat tworzenia i stosowania bakteryjnych technologii elektrochemicznych w oczyszczaniu odpadów i przyjaznych dla środowiska procesów produkcyjnych.
Źródło: www.cordis.europa.eu
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje