Kolejny krok w kierunku ksenotransplantacji
Niedawno pojawiła się nadzieja na zmianę tej sytuacji, ponieważ uczeni udowodnili możliwość wyhodowania zwierząt będących chimerami międzygatunkowymi, np. chimer mysz-szczur, w procesie międzygatunkowej komplementacji zarodka. Proces ten polega na edycji genomu zygoty, po czym wstrzykiwane są do zarodka zdolne do tworzenia chimer pluripotencjalne komórki macierzyste (PSC). W tym przypadku edytowano genom myszy i wstrzykiwano do ich zarodków PSC szczura. Chimeryzm to stan, w którym jeden organizm zawiera tkanki z genami innego organizmu.
W ramach projektu INTEREXT (Interspecies endotheliarization for organ xenotransplantation) naukowcy przedstawili przełomowy dowód na możliwość uzyskania chimer mysz-szczur. Początkowo uzyskali wysokiej jakości zdolne do tworzenia chimer linie komórek szczura, izolując 11 linii embrionalnych komórek macierzystych (ES) szczura i trzy indukowane PSC. Zostały one wstrzyknięte do zarodka myszy. Badacze z powodzeniem uzyskali 8 międzygatunkowych chimer mysz-szczur. Żadna z tych myszy nie miała układu naczyniowego w pełni zbudowanego z komórek szczura.
Przyszłość ksenotransplantacji narządów zależy od możliwości uzyskania chimer międzygatunkowych, u których chimeryzm ograniczałby się do określonego typu tkanek, np. do układu naczyniowego. Jeśli uda się to osiągnąć, naukowcy mogliby hodować narządy człowieka w modelach dużych zwierząt, np. świń. W ten sposób można byłoby leczyć takie choroby, jak kardiomiopatia przerostowa lub cukrzyca, w sposób spersonalizowany. Badanie INTEREXT przenosi nas o krok bliżej do urzeczywistnienia tego projektu.
Źródło: www.cordis.europa.eu
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje