Kwasy tłuszczowe mogą zapobiegać dziecięcej astmie
Jak wykazali naukowcy z University of Waterloo (Kanada) we współpracy z duńskimi ekspertami z uniwersytetu w Kopenhadze, przyjmowanie suplementów kwasów tłuszczowych omega-3 podczas ciąży może zmniejszać ryzyko astmy u dziecka o niemal jedną trzecią. Głównym wkładem kanadyjskich naukowców był pomiar poziomu kwasów tłuszczowych we krwi ciężarnych kobiet – jako jedni z nielicznych mają odpowiednią do tego zadania aparaturę.
Badania Copenhagen Prospective Studies on Asthma in Childhood (COPSAC) objęły 695 kobiet. Części z nich w trzecim trymestrze ciąży przepisano dawkę 2,4 grama długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3. Jak się okazało, ich monitorowane do piątego roku życia dzieci o 31 proc. rzadziej chorowały na astmę w porównaniu z grupą kontrolną. W przypadku poważnego niedoboru omega-3 ryzyko astmy spadało dzięki suplementacji aż o 54 proc.
Długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA) występują w dużych ilościach między innymi w tłustych rybach, oleju lnianym i orzechach włoskich. Mają korzystny wpływ na zdrowie – między innymi regulują funkcjonowanie układu odpornościowego i działają przeciwzapalnie.
Typowa „zachodnia”, zwłaszcza amerykańska dieta zawiera zbyt mało omega-3. Natomiast bogata w te kwasy jest dieta śródziemnomorska czy japońska. Dlatego mieszkanki USA i Kanady powinny odnieść największą korzyść z suplementacji – nie tylko podczas ciąży.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje