Polski grafen już wkrótce w sprzedaży
Największy polski dystrybutor grafenu spółka Nano Carbon wprowadza do sprzedaży arkusze grafenu wielkopowierzchniowego o rozmiarach 50 x 50 cm. Ten najczystszy na świecie grafen powstaje w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME). Opracowana w ITME technologia zapewnia produkcję arkuszy grafenu gładkich jak szklana tafla. Grafen produkowany według innych technologii, fotografowany w dużym powiększeniu jest porowaty, pełen zagłębień i wybrzuszeń.
Sprzedawany przez spółkę Nano Carbon materiał ma dużo lepsze właściwości i możliwości zastosowania niż grafen płatkowy.
- Epitaksjalna technologia otrzymywania grafenu, którą ITME wykorzystuje do produkcji wymaga zastosowania podłoża, na którym grafen można wyhodować. Zespół ITME robi to na folii miedzianej, z której można grafen przenieść na inny materiał. To nie jest prosta metoda wytwarzania gdyż potrzebny jest do tego specjalistyczny reaktor wysokotemperaturowy oraz skomplikowana technologia, ale dzięki temu mamy najczystszy grafen na świecie – mówi Jacek Augustyn Wiceprezes Zarządu Nano Carbon.
- Do tej pory sprzedawaliśmy grafen w arkuszach o rozmiarach 30 x 30 cm. Ciągłe doskonalenie technologii wytwarzania sprawia, że możemy naszym odbiorcom zaoferować większe rozmiary arkuszy – dodaje prezes Augustyn.
Nano Carbon sprzedaje grafen o gładkiej i równej powierzchni a więc idealny do zastosowania m.in. w biomedycynie. Materiał produkowany w postaci płatków czy proszku ma powierzchnię pofałdowaną tymczasem powlekanie urządzeń medycznych wymaga takiego położenia grafenu żeby nie miał spęcznień i był idealnie równy i przylegający do materiału, na który jest nakładany. Z dużego arkusza ten efekt można osiągnąć, z płatków czy proszku już nie. We Wrocławiu prowadzone są badania nad zastosowaniem powłoki grafenowej w stentach naczyniowych. Dodatek grafenu może spowodować, że urządzenia medyczne takie jak stenty, sztuczne zastawki serca, cewniki czy elektrody stymulujące będą lepiej tolerowane przez organizm. Zespół naukowców pracujących nad zastosowaniem grafenu w urządzeniach medycznych kierowany jest przez dr. Dariusza Białego z Uniwersytetu Medycznego oraz profesora Wiesława Stręka z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu.
Zespół prasowy
Nano Carbon Sp. z o.o
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje