Nowe oblicze krezki
Wbrew wcześniejszym opiniom mocująca narządy jamy brzusznej krezka (mesenterium) sama okazała się być godną miana narządu – informuje pismo "The Lancet Gastroenterology & Hepatology”.
Krezka to łącznotkankowa błona, pokryta z zewnątrz nabłonkiem. Utrzymuje ona i stabilizuje narządy jamy brzusznej – przewód pokarmowy, naczynia krwionośne, jajniki i jajowody - a także elementy układu nerwowego i wydalniczego. W przypadku kręgowców – a zatem i człowieka – krezkę tworzy podwójna blaszka wyściełającej jamę brzuszną i pokrywającej narządy błony (otrzewnej). Pomiędzy blaszkami otrzewnej przebiegają naczynia krwionośne i nerwy, są tam też naczynia i węzły limfatyczne.
Jako jeden z pierwszych krezkę opisał już Leonardo da Vinci, jednak przez stulecia lekceważono ją jako mało ważny element mocujący. W ciągu ostatnich stu lat badający krezkę lekarze uważali, że nie ma one ciągłej struktury, lecz składa się z oddzielnych części, a co za tym idzie – nie jest ważna.
Jednak prof. J. Calvin Coffey, badacz z irlandzkiego University Hospital Limerick dzięki systematycznym badaniom prowadzonym wraz z kolegami w latach 2012-2016 dowiódł, że krezka jest jednym narządem.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje