Nowe informacje o korze ruchowej
Istotność rytmów mózgowych jest szczególnie wyraźna w przebiegu chorób mózgu, w których dochodzi do zaburzenia tych rytmów. Należy do nich utrata ruchów dowolnych w chorobie Parkinsona, przyspieszenie oscylacji wysokiej częstotliwości podczas napadów obejmujących zaburzenia ruchowe oraz zakłócenia oscylacji związanych ze snem w chorobie Alzheimera.
Głównym celem finansowanego przez UE projektu M1SYNC (Circuit mechanisms underlying dynamic spike time synchronization in mouse motor cortex) było poznanie mechanizmów warunkujących oscylacje w korze ruchowej mózgu myszy. Aby móc interpretować wpływ bodźców zmysłowych, badacze analizowali je w połączeniu z danymi motorycznymi.
Korzystali z najnowocześniejszych metod ekspresji receptora rodopsyny kanałowej zależnej od typu komórki, wieloelektrodowej rejestracji i całokomórkowej techniki patch-clamp. Doświadczenia in vitro prowadzone w świeżych skrawkach mózgu i myszach poddanych narkozie wykazały, że kora ruchowa modulowała odpowiedzi bodźców pochodzących z wąsów poprzez zakończenia przechodzące z różnych warstw kory do wzgórza czuciowego.
Podsumowując, wyniki projektu M1SYNC dostarczyły fundamentalnej wiedzy o mechanizmach i funkcjach oscylacji w korze ruchowej mózgu. Wyniki te mają ogromne znaczenie kliniczne i będą mogły zostać wykorzystane do wyjaśnienia przypadków zaburzeń ruchowych.
Źródło: www.cordis.europa.eu
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje