Zwalczanie wszechobecnego wirusa grypy
Zakłócanie działania wirusowej polimerazy RNA wydaje się obiecującym podejściem, pozwalającym blokować transkrypcję i replikację wirusa. Coraz więcej danych wskazuje, że oddziałuje ona z komórkową polimerazą II RNA (Pol II), lecz wiele aspektów tego oddziaływania pozostaje niejasnych, a jego rola biologiczna jest nieznana.
Głównym zadaniem finansowanego przez UE projektu FLU-POLII (Association between influenza virus RNA polymerase and the transcriptional machinery of the host cell) było wyjaśnienie, jak oddziaływania polimerazy wirusa grypy z czynnikami komórkowymi regulują jego funkcje na poziomie molekularnym. W tym celu opracowano test in vitro do badania wiązania wirusowej polimerazy RNA do Poll II gospodarza.
Wyniki wskazują, że w pełni złożone rybonukleoproteiny wirusa uczestniczące w jego transkrypcji wiążą się bezpośrednio do C-końcowej domeny Pol II. W tym wiązaniu pośredniczy polimeraza wirusa i jest ono zachowawcze – występuje u daleko ze sobą spokrewnionych szczepów A i C wirusa grypy. Ta obserwacja podkreśla istotność tego oddziaływania w biologii grypy. Oczekuje się, że przyszłe badania polegające na zmapowaniu domeny wiążącej polimerazę wirusa i Pol II ujawnią cele dla nowych, innowacyjnych leków przeciwwirusowych.
Ponadto naukowcy przeprowadzili całogenomową analizę, aby wykazać ogólny wpływ zakażenia wirusem grypy na transkrypcję w komórce. Zidentyfikowano swoiste geny, których ekspresja ulega zmianie pod wpływem zakażenia wirusem grypy.
Jako że skuteczność obecnych metod zwalczania grypy jest ograniczona, wyniki projektu FLU-POLII mają ogromne znaczenie społeczno-ekonomiczne. Wirusowa polimeraza RNA stanowi uniwersalny cel leków przeciwwirusowych, które mogą uzupełnić obecne metody leczenia, zwłaszcza wobec narastającego problemu oporności.
Źródło: www.cordis.europa.eu
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje