Zbadano średniowiecznego pielgrzyma chorego na trąd
Średniowieczną ofiarą trądu był prawdopodobnie pielgrzym w wieku 18-25 lat. Jego szczątki spoczywały na przyszpitalnym cmentarzu w Winchester w Wielkiej Brytanii. Zespół naukowców reprezentujący różne dyscypliny przeprowadził dokładne badania szkieletu, dokonując jego datowania, badania genetycznego oraz analizy zawartości pierwiastków.
Przebadano także pozostałości genetyczne bakterii odpowiedzialnej za trąd.
Trąd wywołują bakterie o nazwie Mycobacterium leprae. Choroba towarzyszy ludzkości od najdawniejszych czasów, prawdopodobnie już od migracji Homo sapiens z Afryki. W niektórych okresach, na przykład w średniowieczu, nasilały się epidemie trądu. Obecnie na świecie na trąd choruje ok. 400 tys. osób.
Zespół kierowany przez naukowców z University of Winchester i University of Surrey (W. Brytania) doszedł do wniosku, że bakterie trądu nie zmieniły się znacząco od czasów średniowiecznych.
Zdaniem naukowców spowolnienie rozprzestrzeniania się choroby może być zatem spowodowane wykształcaniem się większej odporności na nią.
Datowanie metodą radiowęglową wykazało, że szkielet pochodzi z XI-XII w. Pielgrzym mógł przybyć spoza Anglii. Dzisiaj znane są cztery szczepy trądu. Zidentyfikowany w Winchester należy do odmiany 2F, specyficzny dla południowo-środkowej oraz zachodniej Azji.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: szczatki, trad, genetyk
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje