Dzień Wynalazków 2017 już za nami
Na spotkaniu można było zobaczyć prezentację między innymi inteligentnego inhalatora dla astmatyków, innowacyjnego budownictwa modułowego czy nowatorskich aerożelów do hodowli tkanek z pancerzy skorupiaków. Oprócz projektów typowo z ośrodków badawczych i naukowych zaprezentowane były także inne, wywodzące się między innymi ze środowisk studenckich. Podczas spotkania zaprezentowała się trójka studentów z Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego. Opowiedzieli o innowacyjnym produkcie zwanym Findair - jest to inteligentne urządzenie do monitorowania astmy, czyli inhalator o specjalnej budowie kontrolujący użycie, a także optymalizujący sposób podawania leku. Inhalator to co prawda na razie tylko pomysł, gotowa jest za to nakładka na inhalator o bardzo podobnych funkcjach. Łączy się ona z aplikacją na telefon, która zbiera dane o każdym użyciu inhalatora i czynnikach wywołujących ataki astmy, pozwala też monitorować przebieg choroby i skuteczność leczenia. Na podstawie zebranych danych aplikacja daje choremu spersonalizowane wskazówki, jak unikać kolejnych ataków. Do tego dochodzi specjalna funkcja lokalizacji, która pomaga w odnalezieniu zagubionego inhalatora.
– Na astmę choruje prawie 600 milionów ludzi na całym świecie. Niektórzy mają ataki nawet kilka razy dziennie. Obecnie od pacjentów wymaga się pamiętania o każdym użyciu inhalatora, o czynnikach wywołujących ich ataki, a także o godzinach zażywania leków stałych. Chorzy ratują się prowadzeniem dzienniczków, jednak to nie tylko kłopotliwy, ale też zawodny sposób – tłumaczy jeden z twórców Findair Jacek Mikosz. – A pamiętajmy, że astma jest nieuleczalna.
Warty uwagi jest także projekt Wojciecha Wodo z Politechniki Wrocławskiej, który wraz ze swoim zespołem pracuje nad biometrią sposobu pisania na klawiaturze. Okazuje się, że nasz sposób pisania na klawiaturze jest unikatowy. Dzięki specjalnej nakładce opracowanej przez ten zespół - komputer może nas identyfikować po prostu po pisaniu.
– Z telefonów i komputerów korzystamy cały czas, więc dla użytkownika pisanie na klawiaturze nie wiąże się z żadnym dodatkowym wysiłkiem, a rozwiązanie może być świetnym sposobem na poprawę naszego cyberbezpieczeństwa – tłumaczy Wodo.
Było to bardzo interesujące i owocne spotkanie. Do zobaczenia za rok
/Zespół Laboratoria.net/
Tagi: dzień wynalazców, politechnika krakowska, konferencja
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje