Promieniowanie UV iskrą życia?
Jak wiadomo, promieniowanie UV nie wpływa korzystnie na rozwój życia – jest to udziałem nie tylko nieostrożnych plażowiczów, ale również i procesów dezynfekcji wody. Ostatnie badania wskazują jednak, że ten rodzaj promieniowania mógł stanowić swojego rodzaju iskrę życia, która zainicjowała życie na naszej planecie.
Badacze z University of Colorado w Boulder przeprowadzili w ostatnim czasie analizę wcześniejszych opracowań z różnych dziedzin. Na podstawie uzyskanych wyników stworzono niejeden scenariusz, w którym to właśnie promieniowanie UV doprowadziło nas do obecnego miejsca rozwoju. Promieniowanie to w przypadku młodej i pozbawionej warstwy ozonu Ziemi było o wiele bardziej intensywne. Z prostych związków organicznych mogły zatem powstać bardziej skomplikowane struktury.
Pod tym względem promieniowanie UV jest skuteczne, gdyż nie tylko rozbija związki organiczne. Dzięki uwolnieniu sporej ilości energii produkty zniszczenia związków mogły reagować z innymi substancjami. Jednym z podstawowych składników życia na Ziemi są na przykład oksokwasy (kwasy tlenowe), które pod działaniem promieniowania UV mogą przekształcać się w bardziej skomplikowane struktury chemiczne aż w końcu powinny dorobić się także przedrostka „bio”.
Źródło: Physical Chemistry Chemical Physics
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje