Żabia urumina - bicz na wirusy
Peptyd antydrobnoustrojowy ze śluzu Hydrophylax bahuvistara, żaby z południowych Indii, może zniszczyć wiele szczepów ludzkiego wirusa grypy i osłania gryzoni przed zakażeniem. Autorzy pisma Immunity podkreślają, że do opracowania ewentualnego leku jeszcze mamy dużo trudności.
Zakładają, że peptyd działa, wiążąc się z hemaglutyniną (w skrócie H), czyli glikoproteiną o właściwościach antygenowych z powierzchni wirusów grypy. W chodzie badań laboratoryjnych wykazał działanie z wieloma ich szczepami.
Nowy peptyd ochrzczono uruminą-długi miecz w postaci taśmy z giętkiej stali (taka broń jest używana do dziś).
Różne żaby wytwarzają różne peptydy, w zależności od habitatu, w jakim żyją. Ty i ja także produkujemy własne peptydy. [...] Tak się złożyło, że odkryliśmy, że peptyd wytwarzany przez pewnego płaza jest akurat skuteczny przeciwko wirusom typu H1 -opowiada Joshy Jacob z Emory University.
Odpornościowy mechanizm każdego organizmu u zwierząt wytwarzaja co najmniej parę peptydów antydrobnoustrojowych. Naukowcy zdecydowali katalogować te dane. Ze śluzy żaby jest najłatwiej wyizolować peptydy, ale metody te nie zawsze są humanitarne, bo dla tych celów są stosowane w tym nie aż tak niewinne metody (np. łagodne porażanie prądem).
Badaczy z Centrum Biotechnologicznego im. Rajiva Gandhiego w Kerali odłączyli peptydy z występujących w okolicy żab i prowadzili analizę ich właściwości antybakteryjnych. Jacob zastanawiał się jednak nad peptydami, które neutralizowałyby wirusy ludzkie. Doprowadziło to do badania skuteczności żabich peptydów antydrobnoustrojowych przeciwko szczepom wirusa grypy. Okazało się, że 4 z 32 są w stanie zwalczyć ten wirus.
Prawie spadłem z krzesła. Na początku myślałem, że by dokonać odkrycia farmaceutycznego i trafić na 1 czy 2 substancje, trzeba się "przekopać" przez tysiące, a nawet miliony kandydatów. Tymczasem my zajęliśmy się 32 peptydami i mieliśmy aż 4 trafienia.
Ale potem się okazało, iż 3 z 4 związków są toksyczne dla erytrocytów, wiec poprzednie temu entuzjazm wygasł. I tylko ta pozostała - urumina nie miała szkody dla ludzkich komórek i była w stania zwalczyć wirusy grypy.
Uwzględniając ten fakt, Jacob i inni uczeni pracują nad działaniem uruminy w szczegółach. Wirus potrzebuje hemaglutyniny, by dostać się do wnętrza naszych komórek. Urumina wiąże się zaś z hemaglutyniną i destabilizuje, a następnie zabija wirusy.
Źródło: PhysOrg
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje