Ekstrakt z truskawek wpływa na komórki raka piersi
Polifenol w ekstrakcie z truskawek działa przeciwko powstaniu komórek raka piersi. Naukowcy udowodnili, że ekstrakt z truskawek wpływa negatywnie na rozprzestrzenianie wszczepionych myszom komórek raka piersi. Chociaż tych wyników nie można jednak na razie przenosić na ludzi.
Badania wykazały, że jeżeli dziennie jeść 10-15 truskawek, powstaje działanie antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie , które w tym zmniejsza poziom cholesterolu we krwi. Okazuje się nawet, że użycie wyciągu z tych owoców jest skuteczny przy zapobieganiu czy leczeniu raka gruczołu sutkowego.
Mówiąc szczerzej to my jako pierwsi wykazaliśmy, że bogaty w polifenole ekstrakt z truskawek hamuje namnażanie komórek raka piersi w modelach in vitro oraz in vivo –opowiada Maurizio Battino z Università Politecnica delle Marche i Universidad Europea del Atlántico.
W badaniach in vitro było wzięto komórki z inwazyjnej linii A17. Przez jedną, dwie i trzy doby oddziaływano na nie różnymi stężeniami (0,5-5 mg/ml) ekstraktu z truskawek . Okazało się, że w konsekwencji prowadzi to do spadku żywotności komórek (w zależności od dawki i czasu oddziaływania) i do zablokowania cyklu komórkowego.
Naukowcy też zwrócili uwagę, że wyciąg z truskawek miał wpływ na zmniejszanie się inwazji genów i przerzutowanie, w tym Csf1, Mcam, Nr4a3 i Set. Jednak stymulował on ekspresję Htatip2, hamując metastazję do węzłów chłonnych ukobiet- z rakiem sutka.
Na drugim etapie eksperymentu miesięczne samice myszy zostało podzielono na dwie grupy: jednej z nich podawano standardowe jedzenie, a u drugiej 15% diety stanowił ekstrakt z truskawek. Po miesiącu wszystkim wstrzyknięto komórki A17.
Guzy badano 2-krotnie w tygodniu. Po 5 tygodniach zmiany zlikwidowano, by zbadać ich objętość i wagę.
W publikacji z pisma Scientific Reports przez autorów zauważono, żespożycie wyciągiem hamowała rozprzestrzenianie komórek rakowych do zdrowej tkanki. Same guzy były lżejsze i mniejsze.
Dla sprawdzania czy taki efekty występują też u ludzi, koniecznym jest szersze badania kliniczne i epidemiologiczne. Uczeni dodają, że truskawki o różnych rodzajach mają odpowiednio różną zawartość polifenoli.
Źródło: SINC
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje