Nowe biomarkery choroby Steinerta
Naukowcy z finansowanego przez UE projektu DM1-MIRNA (New therapeutic targets for DM1: miRNAs analysis in DM1 disease models) zbadali rolę zmienionych cząsteczek miRNA w różnych modelach dystrofii miotonicznej typu 1 i w próbkach od pacjentów. Uważają oni, że pomoże to znaleźć geny docelowe i wyjaśnić mechanizmy molekularne patogenezy DM1.
Wykorzystując muszkę owocową Drosophila melanogaster jako organizm modelowy, naukowcy zdefiniowali genetyczne uwarunkowania dystrofii miotonicznej typu 1 i zidentyfikowali związane z nią zmiany w cząsteczkach miRNA. Prace koncentrowały się na cząsteczkach miRNA, które są wysoce zachowawcze i występują zarówno u muszek, jak i u ludzi. Podobne zaburzenia obserwowano w próbkach biopsyjnych skóry i mięśni chorych. Ponadto po raz pierwszy odkryto zmiany w profilu ekspresji miRNA w próbkach krwi pacjentów chorych na DM1.
Obszerne badania kilku cząstek miRNA krążących w surowicy ludzkiej nie przyniosły jednak jednoznacznych wyników potwierdzających wiarygodność miRNA jako biomarkerów DM1. Przyczyną niejednoznaczności wyników mogą być wysoki poziom różnorodności próbek oraz zastosowane metody. Jednocześnie pozytywne wyniki przedstawione w najnowszych publikacjach innych grup badawczych zachęcają do dalszego prowadzenia badań nad nieinwazyjnymi biomarkerami DM1.
Uzyskane w ramach projektu dane podkreśliły istotność i praktyczność projektu DM1-MIRNA. Zrozumienie znaczenia miRNA dla fenotypu chorych na dystrofię miotoniczną typu 1 może w przyszłości pomóc w odkryciu nowych biomarkerów do rozpoznawania choroby i monitorowania skuteczności terapii.
Źródło: www.cordis.europa.eu
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje