RNA w zdrowiu i w chorobie
Cząsteczki RNA stanowią sprawdzone cele w leczeniu różnych chorób oraz są wykorzystywane jako narzędzia do tworzenia nowych leków. Badania roli niekodującego RNA (ncRNA) w chorym organizmie pozwalają na znalezienie nowych celów terapeutycznych.
Celem projektu RNA_REGULOMICS (The role of non coding RNA in human health and disease), finansowanego ze środków UE, było zbadanie roli ncRNA w zdrowiu i chorobie, w szczególności w odniesieniu do rozwoju, fizjologii i patologii tarczycy.
Oprócz zbadania roli ncRNA i białek wiążących RNA, uczeni starali się ustalić, w jaki sposób hormony tarczycy regulują transkryptom osteoblastów powstałych z tłuszczowych komórek macierzystych. Ich prace koncentrowały się na nowym długim ncRNA, nazywanym Thybe1 (Thyroid bud enriched 1) w gruczole tarczycy, a także niescharakteryzowanym wcześniej białku wiążącym RNA o nazwie DnajC17. To drugie białko uznano za czynnik predysponujący do niedoczynności tarczycy.
Badacze przyjrzeli się też krążącym mikroRNA (miRNA), aby ustalić, czy mogą pełnić funkcję biomarkerów chorób serca. Ustalili, że stosunek krążących miRNA-122-5p do miRNA-133b stanowi nowy biomarker prognostyczny ostrego zapalenia mięśnia sercowego.
Istotna część prac poświęcona była wspólnym szkoleniom dla europejskich i brazylijskich naukowców, mającym formę warsztatów, zaawansowanych praktycznych kursów oraz wymian. Te ostatnie pozwoliły na znaczące usprawnienie przyszłych wspólnych inicjatyw w tej dziedzinie.
Wyniki badań RNA_REGULOMICS powinny znacząco poszerzyć obecny stan wiedzy o cząsteczkach ncRNA, a tym samym o możliwościach ich wykorzystania w badaniach biomedycznych.
Źródło: www.cordis.europa.eu
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje