126 urządzeń połączonych w "eksperymencie łańcuchowym"
"To była bardzo widowiskowa lekcja fizyki" - ocenił po zakończeniu eksperymentu Daniel Dziob, koordynator projektu z Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Uczestnicy jubileuszowej edycji eksperymentu wykazali się niezwykłą kreatywnością przy konstruowaniu urządzeń, ale największy podziw jury wzbudziła wiedza i pasja, z jaką wyjaśniali zastosowane prawa fizyki" – powiedział.
Wielki finał piątej edycji "eksperymentu łańcuchowego" odbył się w III Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego przy budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Jego uczestnicy połączyli m.in. przekładnie, równie pochyłe, windy, tłoki, magnesy, mikroprocesory. "Trudno zliczyć wszystkie sposoby i zjawiska fizyczne wykorzystane do poruszenia metalowej kulki" - podsumował koordynator.
W związku z rekordową liczbą drużyn organizatorzy zdecydowali się przyznać aż 17 wyróżnień i 16 nagród głównych w pięciu kategoriach.
W kategorii "Szkoły podstawowe i przedszkola" najlepsi okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Bytomia, którzy zbudowali maszynę "Wszystkie śmieci ze szkolnej piwnicy", Szkoły Podstawowej nr 2 z Rabki-Zdrój (urządzenie Góralska siła) oraz Prywatnego Przedszkola "Dorotka" z Oddziałami Integracyjnymi z Krakowa (RoFiMax).
W kategorii "Szkoły średnie i studenci" nagrodzono Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Tarnowie (MIG v.1), Liceum Ogólnokształcące w Środzie Wielkopolskiej (Plac budowy) oraz studentów krakowskiej AGH (Elelektroroller 3.1).
Najliczniejszą grupę stanowili gimnazjaliści, wśród których największą kreatywnością wykazali się uczniowie Zespołu Szkół Filomata z Gliwic (Krótka historia kulki), Zespołu Szkół nr 1 w Wiśle (Generator efektu kulki), Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Modlnicy (H2O) oraz drużyna mieszana "Naukowy zawrót głowy" ze Stalowej Woli (Fizyka w świecie klocków lego).
W kategorii "rodzinnej" jury zachwyciło urządzenie "Farma Wiatrowa" wykonana przez drużynę z Raciborza, "StarWars kulka mocy" rodziny z Mysłowic oraz "Z widokiem na Kraków" rodziny z Rosji, mieszkającej obecnie w Krakowie. Nagrodę publiczności otrzymały: Szkoła Podstawowa nr 43 w Krakowie (Park Rozrywki) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu (ForSzpan) oraz Gimnazjum w Libuszy (Park Rozrywki).
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje