Glikozylacja nowym biomarkerem chorób
Podczas finansowanego przez UE projektu GLYCOBIOM (Tools for the detection of novel glyco-biomarkers), w którym uczestniczyli wiodący naukowcy europejscy, badano procesy glikozylacji w nowotworach złośliwych. Badanie tej dziedziny na większą skalę może dostarczyć wielu nowych, różnorodnych strukturalnie biomarkerów na bazie węglowodanów. Niedawne postępy w technikach analitycznych, takie jak macierze węglowodanowe i wysokosprawna chromatografia cieczowej (HPLC) pozwoliły przezwyciężyć wąskie gardła i ułatwić taką wysokoprzepustową analizę.
W projekcie GLYCOBIOM przyjęto podejście holistyczne: badano struktury węglowodanów, modyfikujące je enzymy i wiążące je białka. Jedną z metod było stosowanie rekombinowanych receptorów glikanowych, aby identyfikować związane z nowotworzeniem zmiany w komórkach nowotworowych. Badania prowadzono na skrawkach tkanek różnych typów raka oraz w celu rozróżniania między subpopulacjami komórek białaczki.
Badacze analizowali glikobiomarkery w krwi chorych na nowotwór złośliwy i opracowali narzędzie analityczne niewymagające znakowania, aby wychwytywać i opisywać białka wiążące glikany. Odkryto, że glikany można wykorzystać do przewidywania szybkości progresji raka okrężnicy oraz opracowano test na bazie glikozylacji do rozpoznawania nowotworów złośliwych o niższym wskaźniku wyników fałszywie dodatnich. Podobnie w raku sutka zmiany glikanów mogą okazać się niezależnym parametrem diagnostycznym, który poprawi stratyfikację pacjentów i podejmowanie właściwych decyzji klinicznych. Uzupełnieniem tych osiągnięć jest platforma internetowa GlycoBase z narzędziami do odkrywania biomarkerów.
Łącznie działania w ramach projektu GLYCOBIOM umożliwią jednoznaczne i szybkie wykrywanie niektórych nowotworów złośliwych oraz precyzyjne dostosowywanie leczenia do poszczególnych pacjentów.
Źródło: www.cordis.europa.eu
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje