Brokułowy koncentrat dla diabetyków
Cukrzyca typu II rozwija się zwykle w wieku średnim, u osób z nadwagą. Ich organizm przestaje reagować na insulinę, która kontroluje poziom glukozy we krwi. W rezultacie rośnie poziom glukozy, a wraz z nim zagrożenie zawałem serca, utratą wzroku oraz problemami z nerkami.
Chorym na cukrzycę często przepisuje się metforminę, która pomaga obniżyć poziom glukozy. Jednak aż 15 proc. chorych nie może przyjmować tego leku ze względu na ryzyko uszkodzenia nerek.
Jak wykazały badania przeprowadzone na szczurach chorych na cukrzycę, poziom cukru we krwi może także obniżać zawarty w brokułach związek chemiczny zwany sulforafanem.
Anders Rosengren z Uniwersytetu w Göteborgu (Szwecja) wraz ze swoją grupą badawczą postanowił sprawdzić, czy sulforafan może pomóc także ludziom. W ramach eksperymentu 97 osobom chorym na cukrzycę typu II przez trzy miesiące codziennie podawano skoncentrowany sulforafan – lub placebo.
Poza trzema osobami, wszyscy uczestnicy kontynuowali też przyjmowanie metforminy. W porównaniu z placebo poziom glukozy po sulforafanie spadł o 10 proc., co może chronić przed powikłaniami w rodzaju uszkodzenia nerek czy ślepoty. Szczególnie skuteczny okazał się on u otyłych pacjentów z „rozregulowaną” cukrzycą i wysokim poziomem cukru.
Stężenie sulforafanu w zastosowanym preparacie było około 100 razy większe niż w brokułach – dzienna dawka odpowiadała 5 kilogramom tego warzywa. Eksperci zastrzegają, że zanim sulforafan trafi (jeśli trafi) do powszechnego stosowania, potrzebne są dalsze badania kliniczne.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje