Bakteria przyzębia obniża płodność kobiet
Artykuł na ten temat ukazał się na łamach pisma „Journal of Oral Microbiology”(http://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/20002297.2017.1330644).
"To całkowicie nowe odkrycie - podkreśla główna autorka pracy dr Susanna Paju. - Dużo wcześniejszych badań wykazywało, że choroby przyzębia mogą stanowić zagrożenie dla ogólnego stanu zdrowia, ale nikt nie udowodnił dotąd istnienia zależności pomiędzy patogenami przyzębia a płodnością i szansą poczęcia dziecka”.
„Nasze wyniki pokazują jednocześnie, jak ważne w przypadku kobiet w wieku rozrodczym jest dbanie o zdrowie jamy ustnej i regularne chodzenie do periodontologa (stomatologa specjalizującego się w chorobach przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej - przyp. PAP).” - dodaje specjalistka.
W badaniu wzięło udział 256 zdrowych Finek, które przerwały stosowanie antykoncepcji, aby zajść w ciążę. Średni wiek uczestniczek wynosił 29,2 lat (najmłodsza miała 19 lat, najstarsza 42 lata).
Pacjentkom wykonano badania ogólne, oralne oraz ginekologiczne. Skupiono się na poszukiwaniu częstych patogenów przyzębia w ślinie oraz analizie przeciwciał przeciwko nim w surowicy krwi oraz ślinie. Pobierano także wymazy z pochwy, aby potwierdzić lub wykluczyć infekcję bakteryjną.
Następnie przez 12 miesięcy obserwowano kobiety, aby ustalić, czy udało im się zajść w ciążę, czy też nie.
Okazało się, że w ślinie pań, którym w ciągu roku nie udało się począć dziecka, znacznie częściej występowały bakterie Porphyromonas gingivalis - popularne patogeny powodujące choroby przyzębia. Także poziom przeciwciał skierowanych przeciwko P. gingivalis był znacznie wyższy u uczestniczek, które nie zaszły w ciążę, niż u tych, które zaszły w nią dość szybko.
Analiza statystyczna wykazała, że prawidłowość ta była niezależna od innych czynników ryzyka związanych z poczęciem, takich jak wiek kobiety, palenie tytoniu, status społeczno-ekonomiczny, zakażenie bakteryjne pochwy czy poprzednie porody.
"Kobiety, w których ślinie wykryto P. gingivalis oraz te, które w ślinie i/lub w surowicy miały przeciwciała przeciwko temu patogenowi, miały 3-krotne niższą szansę na zajście w ciążę niż uczestniczki nie posiadające wspomnianej baterii. Szansa ta była nawet 4-krotnie niższa, kiedy dochodziła do tego aktywna choroba przyzębia" - opowiada dr Piju.
„Nasze badanie nie odpowiada co prawda na pytanie o możliwe przyczyny niepłodności związane z występowaniem P. gingivalis, ale pokazuje, że bakterie przyzębia mogą wywierać wpływ na cały nasz organizm i to nawet zanim dojdzie do klinicznych objawów choroby dziąseł - dodaje autorka pracy. - Planujemy teraz dalsze badania, aby wyjaśnić mechanizmy stojące u podstaw opisanej tu zależności”.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje