Krawcy widzą najlepiej
Widzenie stereoskopowe (binokularne) to zdolność do postrzegania głębi i oceniania odległości otaczających nas przedmiotów, która jest efektem łączenia obrazu docierającego osobno do prawej i lewej gałki ocznej. Dzięki widzeniu stereoskopowemu możemy poruszać się w przestrzeni i wykonywać takie czynności jak: nawlekanie igły, parkowanie samochodu, czy łapanie piłki.
Szacuje się, że około 10 proc. ludzi na świecie doświadcza problemów z widzeniem stereoskopowym, a 5 proc. w ogóle nie jest zdolnych do odbierania świata w trójwymiarze.
Zwykło się też uważać, że przedstawiciele niektórych zawodów, zwłaszcza profesji wymagających dużej precyzji ruchów, cechują się lepszym widzeniem stereoskopowym niż inni. Dotychczasowe badania nie potwierdzały jednak, by np. dentyści, czy chirurdzy, przewyższali pod tym względem pozostałe grupy zawodowe.
Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA) oraz Uniwersytetu Genewskiego (Szwajcaria) pokazało jednak, że istnieje grupa zawodowa, która może pochwalić się nadzwyczaj sprawnym widzeniem stereoskopowym … są nią krawcy.
Badacze ustalili, że w testach widzenia stereoskopowego krawcy są o 80 proc. dokładniejsi przy ocenianiu odległości pomiędzy nimi a obiektami i o 43 proc. dokładniejsi w szacowaniu odległości pomiędzy poszczególnymi przedmiotami, niż przedstawiciele innych zawodów.
Nie wiadomo, czy to wymagania zawodowe sprawiają, że krawcy doprowadzają zdolność widzenia stereoskopowego do perfekcji, czy to nadzwyczajna zdolność widzenia stereoskopowego przyczynia się do tego, iż wybierają taki zawód.
Wyniki niniejszego badania mogą pomóc w opracowaniu nowych strategii leczenia zaburzeń widzenia, np. amblyopii (leniwego oka) oraz treningów dla żołnierzy, sportowców i innych osób, których praca wymaga dobrej koordynacji ręka-oko.
W ramach ciekawostki można dodać, że istnieje również zawód, w którym widzenie stereoskopowe stanowi raczej przeszkodę niż ułatwienie. Przypuszcza się, że widzenie stereoskopowe przeszkadza malarzom. Ze względu na to, że malarze specjalizują się w zagospodarowywaniu powierzchni płaskich (np. płótna), nie potrzebują umiejętności widzenia w trójwymiarze. Problemów z widzeniem stereoskopowym doświadczał prawdopodobnie Rembrandt – holenderski malarz, rysownik i grafik, tworzący w XVII wieku.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje