Inteligentne materiały antybakteryjne
W ramach finansowanego ze środków UE projektu AMSCOPPER (Anti-microbial, self-cleaning copper composite coatings applied in metallic objects against infections transmission) zaproponowano nowe, samoczyszczące i przeciwbakteryjne materiały do powlekania metalu.
Powłoka składa się z osnowy ze stopu miedzi, pełniącej funkcję przeciwbakteryjną, pokrytej nanocząsteczkami chemicznie zmodyfikowanego tlenku tytanu, który wykazuje zwiększoną aktywność fotokatalityczną pod wpływem światła widzialnego i jest wykorzystywany jako samoczyszczący się środek do sterylizacji. Głównym celem projektu było stworzenie innowacyjnych powłok dla różnych przedmiotów wykonanych z metalu, takich jak klamki, uchwyty czy poręcze łóżek, i zmniejszenie liczby zakażeń wirusowych i bakteryjnych o ponad 80%.
Najwięcej wysiłków poświęcono opracowaniu metod produkcji powłok kompozytowych oraz mieszanin stopów i nanocząsteczek. Dodatkowo w poszukiwaniu najlepszej możliwej formy użytkowej wypróbowano wiele technik platerowania. Naukowcom udało się zintegrować nanocząsteczki tlenku tytanu z osnową miedziową metodą impulsowego elektroosadzania.
Uzyskana w ten sposób powłoka przekroczyła wszelkie oczekiwania, redukując liczbę zachorowań na choroby zakaźne o całe 100%. Testy weryfikacyjne z użyciem patogennych szczepów bakterii Staphylococcus aureus i Pseudomonas aeruginosa wykazały całkowite wyeliminowanie kolonii bakterii.
Oprócz zastosowań medycznych fotokatalityczne materiały opracowane w ramach projektu AMSCOPPER z pewnością zostaną wykorzystane w produkcji urządzeń klimatyzacyjnych, podzespołów o właściwościach przeciwbakteryjnych oraz różnych urządzeń gospodarstwa domowego. Produkty fotokatalityczne, zajmujące już znaczną część rynku, mogą być potencjalnie używane w szpitalach, hotelach, środkach transportu publicznego czy szkołach. Co najważniejsze, materiały te mogą zmniejszyć liczbę zakażeń szpitalnych oraz ograniczyć szybkość rozprzestrzeniania się epidemii.
Źródło: www.cordis.europa.eu
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje