Lignina biopaliwem przyszłości?
Lignina stanowi potencjalną alternatywę biologiczną dla kilku procesów petrochemicznych. Ostatnio skomercjalizowano nowe procesy wytwarzania ligniny o wysokiej czystości, a w najbliższych latach przewiduje się dużą dostępność tego biomateriału, który może być wykorzystywany przez przyszłe biorafinerie. Przemiana w wodzie w stanie okołokrytyczym lub nadkrytycznym jest jednym z najbardziej obiecujących procesów depolimeryzacji i przekształcania ligniny w paliwo i związki chemiczne.
W ramach finansowanej przez UE inicjatywy CRACKING OF LIGNIN opracowano nowy reaktor laboratoryjny do przekształcania ligniny w biopaliwo i substancje chemiczne działające w wodzie o wysokiej temperaturze i ciśnieniu (konwersja hydrotermiczna w wodzie w stanie okołokrytycznym) oraz związaną z tym reaktorem procedurę działania. Nowy reaktor umożliwia uzyskanie dokładniejszych wyników niż dostępne obecnie alternatywne urządzenia.
W przeciwieństwie do zwykłych reaktorów laboratoryjnych do konwersji hydrotermicznej biomasy nowy reaktor umożliwia bezpośrednie wtryskiwanie biomasy do komory reakcyjnej w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem. Ponadto pozwala na precyzyjne regulowanie ciśnienia i możliwość wycofania i szybkiego wygaszania produktów. Funkcje te umożliwiają przeprowadzanie reakcji biomasy przy wymaganej wysokiej temperaturze i wysokim ciśnieniu w dokładnie określonym przedziale czasu.
Opracowano procedurę efektywnego wykorzystania nowego sprzętu stworzonego w ramach projektu CRACKING OF LIGNIN. Działania zespołu projektowego przyniosły rezultaty znacznie bardziej wiarygodne niż te, które zazwyczaj uzyskiwane są za pomocą powszechnie dostępnych na rynku reaktorów typu „pod klucz”. Nowy reaktor umożliwi generowanie dokładnych danych eksperymentalnych dotyczących hydrotermicznej konwersji ligniny w wodzie w stanie okołokrytycznym i skrócenie czasu dopracowywania tej ciekawej technologii na poziomie przemysłowym.
Źródło: www.cordis.europa.eu
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje