Kolejna edycja programu TopMinds
Wybitni polscy studenci z szansą na naukę na najlepszych zagranicznych uczelniach. Kolejna edycja programu TopMinds już w styczniu 2018 r. Będą dwie kolejne edycje programu TopMinds, dzięki któremu polscy studenci mogą studiować na najlepszych zagranicznych uczelniach, m.in. na uniwersytetach Oxford czy Cambridge. Długofalowym celem programu jest zmniejszenie bezrobocia wśród absolwentów wyższych uczelni, a także rozwój nauki i polskiej gospodarki. Najbliższą edycję programu zaplanowano na styczeń 2018 roku.
TopMinds jest programem szkoleniowo-mentoringowym, dzięki któremu najwybitniejsi polscy studenci mają się szansę uczyć na najlepszych zagranicznych uczelniach w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Program skierowany jest do osób, które pragną się rozwijać w sferze naukowej, biznesowej lub administracyjnej, a jego zadaniem jest pomoc w wyborze właściwej ścieżki zawodowej w niepewnej, zmieniającej się rzeczywistości rynkowej. Długofalowym celem programu ma być obniżenie poziomu bezrobocia wśród absolwentów szkół wyższych, zatrzymywanie ich w Polsce, a także rozwój nauki i gospodarki. Najbliższą edycję programu zaplanowano na styczeń 2018 r.
– Zaplanowaliśmy dwie kolejne edycje programu TopMinds w 2018 i 2019 r. Najbliższa edycja ruszy w styczniu 2018 r. Obydwie edycje będą w pełni finansowane w ramach otrzymanych przez Stowarzyszenie Top 500 Innovators środków z konkursu MNiSW „Dialog” oraz ze środków Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta – informuje agencję informacyjną Newseria Innowacje Aleksandra Pawłowska z Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.
Program TopMinds został uruchomiony przez osoby odpowiedzialne za ostatnią edycję programu Top 500 Innovators i członków Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Top 500 Innovators był programem, który starał się przybliżyć młodym naukowcom wykorzystanie zdobytej wiedzy i przeprowadzonych badań w ich komercjalizacji na rynku. Do tej pory odbyły się trzy edycje, które pozwoliły 500 specjalistom na odbycie szkolenia na najlepszych brytyjskich uczelniach. Program TopMinds ma być jego kontynuacją, która pozwoli studentom na odwiedzenie uczelni nawet w Stanach Zjednoczonych.
– TopMinds to próba skonsumowania efektów programu Top 500. Na drodze konkursu wysyłamy najlepszych polskich studentów i badaczy do topowych uniwersytetów – Oxford, Cambridge czy Berkeley. Jednocześnie funkcjonuje w Polsce Komisja Fulbrighta, w ramach której również wysyłamy uczonych, badaczy i studentów za granicę, a ci z zagranicy także przyjeżdżają do Polski. Pomysł był taki, aby połączyć te dwie inicjatywy – mówi prof. Łukasz Szumowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa
Program Fulbrighta istnieje w Polsce nieprzerwanie od 1956 roku. Misją polsko-amerykańskiej komisji jest rozwijanie współpracy naukowo-kulturalnej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Program Fulbrighta oferuje dla wybitnych studentów polskich uczelni wsparcie finansowe, które mogą przeznaczyć na rozpoczęcie nauki na amerykańskich uczelniach. Komisja umożliwia także polskim doktorantom prowadzenie badań naukowych w USA. Poza komisją pełną pomoc w organizacji TopMinds deklaruje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które piastuje patronat honorowy nad inicjatywą.
– Patronujemy programowi i ministerstwo jest zaangażowane w Komisję Fulbrighta. Top 500 też było związane z ministerstwem, w związku z tym wspieramy tę inicjatywę, ale tak naprawdę cała praca jest po stronie absolwentów Fulbrighta i Top 500, którzy robią to pro bono, mentorują i prowadzą młodych ludzi – wyjaśnia Łukasz Szumowski z resortu nauki i szkolnictwa
Edycja pilotażowa programu TopMinds zakończyła się na początku lipca tego roku. Podczas 4-miesięcznego cyklu 40 mentorów pracowało ze studentami i doktorantami polskich uczelni. Wśród mentorów pojawili się absolwenci Top 500 i programu Fulbrighta.
Według rankingu „Center for World University Rankings” niemal co czwarta uczelnia na liście 1000 najlepszych mieści się w Stanach Zjednoczonych. Za najlepszą z nich niezmiennie uznaje się Uniwersytet Harvarda. Drugie miejsce w rankingu zajmuje, także amerykański, Uniwersytet Stanforda, zaś trzecią najlepszą uczelnią świata jest amerykańska politechnika MIT (Massachusetts Institute of Technology).
Na liście 1000 najlepszych uczelni na świecie znajduje się 9 polskich uczelni. Tylko dwie jednak plasują się w TOP 500 – Uniwersytet Jagielloński na 429. miejscu oraz Uniwersytet Warszawski na pozycji 449.
Źródło: www.newseria.pl
Tagi: Topminds, program Fulbrighta, studia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje