Czy da się oszukać serce?
Nie ma nic lepszego dla naszego serca niż wysiłek fizyczny (oczywiście w zdrowej ilości i intensywności), jednak jaki stoi za tym dokładnie mechanizm biologiczny? Kanadyjscy naukowcy postanowili rozwikłać tę zagadkę i udało im się odkryć metodę na oszukanie serca.
Nasza biologiczna pompa może rosnąć na dwa sposoby - pierwszy z nich, niezdrowy, związany jest z obumieraniem poszczególnych części serca, co zmusza pozostałe do przejęcia ich funkcji, przez co przerastają one ponad miarę i są zmuszone do zwiększonego wysiłku.
Jest jednak także metoda związana z wysiłkiem fizycznym, prowadząca do równomiernego wzrostu tego organu i zwiększająca jego możliwości. A naukowcom z Uniwersytetu w Ottawie udało się odkryć metodę na skłonienie serca właśnie do tego zdrowego rozrostu.
Oszukać serce udało im się z pomocą związku zwanego kardiotrofiną 1 (CT-1). Testy przeprowadzone na myszach, szczurach i komórkach sercowych in vitro, potwierdziły, że CT-1 prowadzi do powstania w sercu długich, zdrowych włókien, do rozrostu naczyń krwionośnych, a po zaprzestaniu podawania kardiotrofiny 1 wszystkie te efekty ustają, zupełnie jak po skończeniu ćwiczeń (w przypadku niezdrowego rozrostu mięśnia sercowego zmiany w nim są nieodwracalne).
Źródło: www.ohri.ca
Tagi: Uniwersytet w ottawie, badania, serce
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje