Odkryto nowe, nieznane mikroorganizmy
Zespół ze Stanford poszukiwał nowej metody sprawdzania, czy u biorców narządów, po transplantacji nie pojawia się odrzucenie przeszczepionego organu. Testowana przez nich technika opiera się na analizie krążących we krwi fragmentów DNA.
W czasie badania osób po przeszczepach oraz ciężarnych kobiet (ciąża wpływa na układ odpornościowy) badacze natrafili na coś, czego się zupełnie nie spodziewali. "Znaleźliśmy rzeczy związane z (rzeczami) już odkrytymi wcześniej, rzeczy nietypowe oraz zupełnie nowe” - mówi prof. Stephen Quake, główny autor projektu.
Nowości było wiele. Aż 99 proc. znalezionego DNA nie pasowało bowiem do żadnych sekwencji dostępnych w bazach danych. Jak ustalili badacze, większość należała do proteobakterii, do których obok wielu innych gatunków zaliczają się np. E. Coli czy Salmonella.
Były też wirusy, a wśród nich nieznane gatunki wirusów Torque teno znajdowanych często u osób przyjmujących leki immunosupresyjne. Jednak część odkrytych gatunków nie pasowała ani do grupy infekującej zwykle ludzi, ani do tych, które zakażają zwierzęta. Co więcej, wiele znalezionych gatunków bardziej przypominało wirusy zwierzęce.
Naukowców nie dziwi, że jak dotąd tak mało wiadomo jest o zamieszkujących ludzkie ciało mikrobach i wirusach. Autorzy pracy zwracają bowiem uwagę, że często badania w tej dziedzinie dotyczą wybranych części organizmu, natomiast analiza krwi obejmuje jego całość. Poza tym, naukowcy często też skupiają się na pewnej grupie mikroorganizmów, które akurat ich interesują.
Źródło: www.pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje