AGH: Inżynieria Mechatroniczna z prestiżową akredytacją
Kierunek Inżynieria Mechatroniczna na poziomie inżynierskim i magisterskim, prowadzony w języku angielskim na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, otrzymał akredytację amerykańskiej organizacji ABET. AGH otrzymała akredytację jako pierwsza uczelnia w Polsce i jedna z niewielu w Europie. Wyróżniony program magisterski to jedyna na świecie Inżynieria Mechatroniczna w języku angielskim z tym prestiżowym certyfikatem.
Wydział rozpoczął procedurę ubiegania się o akredytację ABET już dwa lata temu. Uczelnia przedstawiała komisji oceniającej liczne raporty dotyczące funkcjonowania kierunku Inżynieria Mechatroniczna, zasad studiowania, programu studiów czy losów absolwentów. Przedstawiciele ABET wizytowali AGH w ubiegłym roku. W trakcie pobytu na uczelni uczestniczyli między innymi w zajęciach w języku angielskim, rozmawiali ze studentami oraz pracownikami kierunku, a także oceniali zgromadzoną na wydziale dokumentację, w tym prace dyplomowe oraz prowadzone projekty. Raport z ich wizyty był kolejnym krokiem w stronę otrzymania akredytacji.
Finalnie, po dwóch latach starań, decyzją komisji akredytacja ABET została przyznana Inżynierii Mechatronicznej z językiem angielskim jako językiem wykładowym na studiach pierwszego stopnia (na dwa lata) oraz drugiego stopnia (na sześć lat). Drugi kierunek otrzymał akredytację na najdłuższy możliwy okres. W uzasadnieniu swojej decyzji komisja akredytacyjna doceniła przede wszystkim wysokie miejsce Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki w rankingach magazynu Perspektywy, liczne organizacje studenckie startujące w międzynarodowych konkursach naukowych (np. zespół AGH Space Systems) oraz praktyczny wymiar studiów w połączeniu z językiem angielskim.
- Jesteśmy bardzo dumni z uzyskanej akredytacji. Wiele wniosków nie przechodzi dogłębnej weryfikacji komisji akredytacyjnej. Nasz przeszedł, choć kilka rzeczy trzeba było zmienić i dostosować do standardów ABET. Sukces ten to zasługa całego wydziału i pracowników zaangażowanym w proces uzyskania akredytacji, a zwłaszcza naszego koordynatora ds. ABET dr. Krzysztofa Mendroka. Liczymy, że w perspektywie kilku lat ta akredytacja przyniesie korzyści dla wydziału w postaci studentów zagranicznych, chcących u nas zdobywać wiedzę. Najwięcej zyskają jednak absolwenci, których dyplom będzie rozpoznawalny przez pracodawców amerykańskich – podkreśla dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki prof. Antoni Kalukiewicz – pomysłodawca i inicjator przedsięwzięcia.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje