Dym papierosowy w dywanie również szkodliwy
Dym papierosowy pozostawia na powierzchniach brunatną warstwę, stanowiącą mieszaninę toksyn. Wiele osób instynktownie nie znosi tego zjawiska i nie pozwala palić w swoich mieszkaniach czy samochodach (tak było na przykład z aktorką Mae West, która o zdrowie dbała nie mniej, niż o piękne tapicerowane meble). Usuniecie śladów dymu za pomocą środków czyszczących jest trudne, a nawet niemożliwe.
Aby zbadać zdrowotne skutki kontaktu z zanieczyszczonymi dymem meblami i tkaninami, Manuela Martins-Green z University of California w Riverside wystawiła zasłony, tapicerkę i dywany na działanie dymu w stężeniu odpowiadającym stwierdzonemu przez US Environmental Protection Agency w domach osób palących.
Przez pół roku z tak przygotowanymi próbkami tkanin miał kontakt zamknięte w klatkach myszy. W różnych odstępach czasu badaczka pobierała próbki ich mózgu, wątroby i krwi.
Po miesiącu we krwi i wątrobie badanych myszy stwierdzono o 50 proc. więcej cząsteczek związanych ze stanem zapalnym, niż w grupie kontrolnej. Po dwóch miesiącach zaobserwowano więcej uszkodzeń komórek mózgu i wątroby. Po czterech miesiącach poziom kortyzolu wzrósł o 45 proc. w porównaniu z grupą kontrolną.
Wysoki poziom kortyzolu ma związek z przybieraniem na wadze i osłabieniem układu odpornościowego. Zarówno poziom glukozy, jak i insuliny wzrosły w spoczynku o 30 proc. , co wskazywało na zwiększone ryzyko cukrzycy. Wzrost ten był jeszcze wyraźniejszy po sześciu miesiącach.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje